Bartholomeos ABD'de Türkiye'yi eleştirdi

Bartholomeos ABD'de Türkiye'yi eleştirdi

Fener Rum Patriği Bartholomeos eleştirilerini ABD'den de sürdürdü. Patrik, "İstanbul'daki Büyükada'da, bir zamanlar Avrupa'nın en büyük ve en güzel ahşap binası olan tarihi yetimhanede kurulacak ve Patrikhanenin girişimlerinde yeni bir yönü temsil edecek. Yetimhane, dini hoşgörüsüz bir eylemle Türk yetkililer tarafından zorla kapatılmış olsa da AİHM'nin haklı kararıyla Patrikhaneye iade edilmişti" dedi.

Bartholomeos, Biden'ın konutundaki görüşmenin ardından, Biden ve eşi Jill Biden tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Enstitüde konuştu

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından mülkiyetinin Patrikhaneye verilmesi kararlaştırılan Büyükada'daki Rum yetimhanesinin "çevre ve barış merkezine" dönüştürüleceğini söyledi.

ABD'deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsünde "Gezegenin ruhunu korumak" başlıklı konuşma yapan Bartholomeos, Ortodoks Kilisesi olarak çevre konularına verdikleri önemi vurgularken, bu konularda diplomasi ve siyaset alanında birçok tartışma yürütülse de bu tartışmaların somut eylemlere yeterli düzeyde dönüştürülemediğini savundu.

Konuşmasında iklim değişikliği tehdidine geniş yer ayıran Bartholomeos, "Yeteri kadar hızlı hareket etmiyoruz. Ne yazık ki buz, bizim onu koruyabilme çabalarımızdan daha hızlı eriyor. Topluca ve küresel çapta harekete geçmek tek şansımız ve bunu hemen yapmalıyız. Tereddüde ya da gecikmeye zaman yok" dedi. Bartholomeos, bu nedenle Ortodoks Kilisesi olarak, çevreyle ilgili çalışmalarının geliştirilmesi bağlamında, çevre ve barış konusunda bir merkez kurma kararı aldıklarını bildirdi.

"Yetimhane" eleştirisi

Patrikhanenin şimdiye kadar, doğal çevrenin korunması ve dinler arası diyalog ve anlayışın teşviki konularındaki bölgesel ve küresel farkındalığı artırmak için çabalarda bulunduğunu ifade eden Bartholomeos, "Çevre ve barış merkezi, İstanbul'daki Büyükada'da, bir zamanlar Avrupa'nın en büyük ve en güzel ahşap binası olan tarihi yetimhanede kurulacak ve Patrikhanenin girişimlerinde yeni bir yönü temsil edecek. Yetimhane, dini hoşgörüsüz bir eylemle Türk yetkililer tarafından zorla kapatılmış olsa da AİHM'nin haklı kararıyla Patrikhaneye iade edilmişti" diye konuştu.

Bartholomeos, merkezin, ekolojik transformasyon ve dinler arası hoşgörüyü geliştirmek amacıyla eğitim kaynakları sağlayarak, teoriyi pratiğe dönüştürmeyi amaçladığını belirtti.

Patrik Bartholomeos, "Merkez, iklim değişikliğine ve insan davranış ve ahlakı alanındaki kaçınılmaz değişikliklere odaklanacak, çevre ve barışla alakalı dini meselelerin çözümü için ortaya konan çarelerde ilham kaynağı ve farkındalık hizmeti verecek" dedi.

AİHM, geçen yılın temmuz ayında Büyükada'daki Rum yetimhanesinin mülkiyet hakkıyla ilgili olarak Fener Rum Patrikhanesi'nin açtığı davada Türkiye'yi haksız bulmuştu. Bu arada Washington'daki temaslarına da devam eden Patrik Bartholomeos, Brookings Enstitüsündeki konuşmasının ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato çoğunluk lideri Harry Reid tarafından Kongrede onuruna verilen yemeğe katıldı.

Pelosi ile baş başa bir görüşme de yapan Bartholomeos, akşam da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir araya geldi. Bartholomeos, Biden'ın konutundaki görüşmenin ardından, Biden ve eşi Jill Biden tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS