Erdoğan, Arnavutluk'ta otoyol açılışı yaptı

Erdoğan, Arnavutluk'ta otoyol açılışı yaptı

Arnavutluk'u Dures Limanı'na bağlayacak Reşen-Kalimaş Otoyolu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa tarafından açıldı.

Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, bu yolun her iki ülkeye ve halklarına hayırlı olmasını diledi.

Otoyolun açılışında bulunmaktan dolayı memnuniyetini belirten Başbakan Erdoğan, yolun bir ABD firmasıyla bir Türk firması olan ENKA tarafından inşa edilmesinin de heyecanını ve gururunu bir kat daha arttırdığını söyledi.

Otoyola emeği geçen herkesi tebrik eden Erdoğan, "Bu yol sadece ülkeleri değil, şehirleri bir birine bağlayan değil, aynı zamanda inanıyorum ki gönüllerimizi birbirine bağlayacak ve birbirimize halkları yaklaştıracak. Ayrıca bu otoyolun Arnavutluk'la birlikte bağımsız bir ülke olarak aramıza katılmasından memnuniyet duyduğumuz Kosova'nın kalkınmasına da ivme kazandıracağına yürekten inanıyorum" dedi.

"Balkan" kelimesinin "sarp ve ormanlık sıradağ" anlamına geldiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, "Ülkelerimiz ve halklarımız arasında çetin, sarp, aşılmaz sıradağlar olsa bile, bizler tarihi boyunca bu dağları aşmayı, birbirimizle tanışmayı, kaynaşmayı ve kardeşlik hukuku içinde ortak idealler geliştirmeyi başarmışız. Yüksek dağlarla birlikte etnik, dini, mezhepsel farklılıklarımızı da aştık ve birbirimize tarih boyunca hep hoşgörü içinde muamele ettik" diye konuştu.

Balkan kökenli tüm vatandaşların Türkiye'yi zenginleştiren asli unsurlar olarak görüldüğünü belirten Erdoğan, "Arnavut, Boşnak, Kosova kökenli vatandaşlarımızı diğer tüm unsurlarla birlikte aramızda ayrı gayrinin bulunmadığı kardeşlerimiz olarak benimsedik. Aynı şekilde Kosova'da ve Arnavutluk'ta yaşayan Türkleri, buradaki soydaşlarımızı da ülkelerimiz arasında bir gönül köprüsü olarak görüyoruz" dedi.

Erdoğan, "Şunu samimiyetle ifade ediyorum ki Arnavutluk'un sevinci bizim sevincimizdir, Kosova'nın sevinci bizim sevincimizdir. Arnavutluk ve Kosova'nın bağımsız, özgür, demokratik ülkeler olarak kalkınmasından, ilerlemesinden en büyük memnuniyeti duyacak ülke Türkiye'dir. İşte bu otoyol, bunun en güzel ifadesidir. Çünkü yol medeniyettir. Bizler de aynı medeniyetin inanıyorum ki ortak savunucularıyız" diye konuştu.

Erdoğan, bu otoyolun yapılmasında bir Türk firmasının bulunmasının kendisini mutlu ettiğini vurgulayarak, "Bundan dolayı sevinçliyiz ve bu eserin dost, kardeş ve müttefik Arnavutluk'la somut iş birliği içinde bu denli çetin bir coğrafyada, büyük bir başarıyla ortaya çıkarılmış olması hepimiz için gurur vericidir" diye konuştu.

Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ticaret hacminin ve Türk girişimcilerin Arnavutluk'taki yatırımlarının her geçen gün arttığına işaret eden Başbakan Erdoğan, girimcileri Arnavutluk'a daha fazla yatırım yapmaları konusunda teşvik ettiklerini söyledi.

"Arnavutluk'u doğalgazla buluşturacağız"

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile güvenli bir limanın oluştuğuna inandıklarını ifade eden Erdoğan, "Bu güvenli limanda da girişimcilerimizin inanıyorum ki yaptıkları yatırımlar Arnavutluk'a da kazandıracaktır, Türkiye'ye de kazandıracaktır" diye konuştu.

Erdoğan, "Türk girişimciler, Arnavutluk'ta özellikle inşaat, bankacılık, telekomünkasyon, akaryakıt dağıtımı, sağlık, demir çelik ve madencilik sektörlerine yatırım yapıyor, enerji sektörüne ilgi gösteriyorlar. İnşallah doğalgaz noktasında da değerli dostumla onun da çalışmalarını yaptık ve transit taşıyıcı bir ülke olarak Arnavutluk'u doğalgazla da birlikte buluşturacağız. Ülkelerimiz arasında işbirliğinin çok önemli bir eserini hizmete açıyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki engeller tek tek kalkıyor" dedi.

Artık fiziken iki ülkenin birbiriyle buluştuğunu söyleyen Erdoğan, "Ben bu ortaklıkların her alanda kaynaşacağına ve devam edeceğine inanıyorum. Hem Arnavutluk'a hem de Kosova'ya demokrasi, istikrar ve kalkınma yolunda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da tekrar ifade etmek istiyorum. Reşen-Kalimaş Otoyolu'nun Arnavutluk, Kosova ve insanlık için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu."Tarihimizde inşa edilen en büyük yapıttır"

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış için Arnavutluk'a gelmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi ve "Bugün açılışını yaptığımız otoyol, tarihimizde inşa edilen en büyük yapıttır" diye konuştu.

Konuşmasında, otoyolun inşasını bir Amerikan şirketiyle birlikte üstlenen Enka firmasına, desteğini esirgemeyen Türk hükümetiyle Türk halkına teşekkür eden Berişa, tarihi bir gün yaşadıklarını, bu yol sayesinde Kosova'daki Arnavutlara daha yakın olabileceklerini söyledi.

"Türk-Amerikan konsorsiyumu, Arnavutluk halkının rüyasını gerçekleştirdi. Bu otoyol, Arnavut ulusunun koridorudur ve Arnavutluk'un NATO üyeliğinden sonra en önemli olaydır" diyen Berişa, bu koridorun Arnavut ulusuna hayat vereceğini, aynı zamanda inşaatına katkıda bulunan ülkelerin dostluğunun ifadesi olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve ENKA İnşaat Şeref Başkanı Şarık Tara açılışı gerçekleştirdi.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS