Lehman Brothers iflas etti, kriz başladı

Lehman Brothers iflas etti, kriz başladı

Bir yıl önce tam bugün ABD'liler güne uyandıklarında bildikleri ekonomik sistemin yerinde yeller esiyordu. Yaklaşık 160 yıllık bankacılık deneyimi olan Lehman Brothers'ın iflas kararı almasıyla tüm dünya son 80 yılın en büyük ekonomik krizi ile karşı karşı kaldı. İşte bir yıl önce yaşanan "kara pazartesi" ve sonrası...

Yıllar sonra geriye dönüp bakıldığında 2008 yılı mali alanda başlayan, zamanla küresel ekonomiyi alt üst eden krizle hatırlanacak. O krizin başlangıç tarihi de 15 Eylül olarak kayıtlarda yer alacak.

Bir yıl önce bugün ABD "kara pazartesi"yi yaşadı. Takvimler 15 Eylül'ü gösteriyordu.

Dünya ekonomisi Lehman Brothers'ın iflas bayrağını çekmesiyle krizin içinde buldu kendini.

Banka çalışanları kişisel eşyalarıyla dünya geneline yayılan ofislerini terk ediyor, görüntüleri izleyenler şaşkınlık içinde olan bitene anlam veremiyordu.

Finans devleri ardı ardına çöktü


Lehman Brothers'ın iflası fitili ateşledi. ABD finans devleri ardı ardına çöktü.

Eylül ile ekim ayları krizin şiddetini en fazla hissettirdiği aylar oldu. ABD yönetimi dev mortgage şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'e el koydu.

Sadece bu iki şirket değil, aralarında yatırım bankası Merrill Lynch'in de bulunduğu tam 25 banka Hazine'nin kontrolü altına girdi.

Ardından mali kriz genişledi, küresel ekonomik krize dönüştü. Otomotiv ve perakende sektörlerine de ağır darbeler indirdi. Amerikan otomotiv endüstrisinin üç dev şirketi General Motors, Chrysler ve Ford iflas noktasına geldi.

Kriz ABD sınırları içinde kalmadı

ABD'de başkanlık seçim süreci devam ederken bugünün başkanı Barack Odama daha adayken, çalışmalara başladı. Devralacağı ekonomiyi düze çıkarmak için yoğun mesai harcadı.

Beyaz Saray, finans sektörünü rahatlatmak için 700 milyar dolarlık sorunlu varlıkları kurtarma programı hazırladı. Sanayinin yeniden canlanması için de 800 milyar dolarlık teşvik planı açıkladı.

Ancak kriz ABD sınırları içinde kalmadı. Avrupa'da, Uzakdoğu'da neredeyse hemen her yerde etkilerini ciddi şekilde gösterdi.

Faizler "0" noktasını gördü


Krizle başedebilmek için başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere pek çok banka tarihte görülmemiş şekilde koordineli bir biçimde faizleri düşürdü. Faizler "0" noktasını bile gördü.

Kriz, dünya genelinde birçok sektörde işten çıkarmalara yol açtı. Son 1 yılda yüzbinlerce kişi işsiz kaldı.

Lehman Brothers'ın iflasıyla başlayan süreç halen sürüyor. Dünya genelinde finansal sistem adeta yeniden inşa ediliyor. Ancak krizin etkilerinin ne zaman silineceği hala bilinmiyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS