Auscwhwitz kampında bir Türk kızı

Auscwhwitz kampında bir Türk kızı

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan'ın bir tiyatro sanatçısı olan kızı Esin Harvey'nin başrolünde oynadığı, 1945 yılını ve Auscwhwitz kampındaki kadınların yaşamını anlatan "Who Will Carry the Word" adlı adlı oyun Londra'da sahnelenmeye başladı.

30 yaşındaki Esin Harvey, oyunun ilk gösteriminden önce Anadolu Ajansının sorularını yanıtlarken, gelecekte Türkiye'de de tiyatroda oynamak istediğini söyledi.

Harvey, oyunda 1945 yılında Auschwitz kampından kurtulan kadınlardan biri olan ve aynı zamanda oyunu yazan Charlotte Delbo'yu canlandırıyor. Siyasi suçlu olarak Auschwitz kampına gönderilen 15 kadının hikayesinin anlatıldığı oyundaki 3 ana karakterden biri rolünde olan Harvey, oyunda verilen mesajın o günleri yeniden hatırlatmak için önemli olduğunu söyledi.

Daha önce çeşitli kısa filmlerde de rol alan başarılı oyuncu, İngiltere'de National Theatre'da Heroes isimli oyunda ve The Union Theatre'da bir Hindistan destanı olan The Recognition of Sakuntala'da başrol oynadı.

Esin Harvey, Türkiye'de Bilkent Üniversitesinin tiyatro sınavlarına hazırlanırken Rüştü Asyalı ile çalıştığı Antigone karakterini yeniden oynayabilmeyi çok istediğini söyleyerek, "Belki ilk göz ağrım olduğu için, ilk ciddi çalıştığım parça olduğu için hep istemişimdir Antigone'yi bir gün oynayabilmeyi" dedi.

Harvey, Londra'da sürdürdüğü mesleğini Türkiye'de de yapmak istediğini ifade etti.

Harvey, Türkiye'de lise son sınıfta Rüştü Asyalı ile başladığı tiyatro çalışmalarının ardından, önce Amerika'ya giderek 3 yıl tiyatro okudu, daha sonra da Londra'ya gelerek Goldsmith College ile İngiltere'deki en önemli müzik ve drama okulu olan Lamda'da 2 yıl eğitim gördü. Harvey, 2004 yılında Lamda'daki eğitiminin bitmesinin ardından ise profesyonel olarak tiyatro oyunlarında rol almaya başladı.

Aynı oyunda Esin Harvey'in canlandırdığı karakterin en yakın arkadaşı rolünü Pınar Öğün (25) adlı bir diğer Türk oynuyor. Oyunun koreografisi ise Hakan Redjet isimli Kıbrıslı Türk tarafından hazırlandı. Pınar Öğün, İngiltere'de Lamda'daki eğitiminin ardından çeşitli oyunlarda ve filmlerde rol aldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS