Robot fotoğraf makinesi satışa sunuldu

Robot fotoğraf makinesi satışa sunuldu

Robot fotoğraf makinesi satışa sunuldu

Gigapan firmasınca ilk olarak NASA için Mars'taki robot araçlarda kullanılması amacıyla tasarlanan, kullanıcıya yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraflar elde etmeyi sağlayan robot fotoğraf makinesi ABD'de piyasaya sürüldü.

Gigapan isimli robot alet, basit bir fotoğraf makinesinin robotun üzerinde bulunan bağlama noktasına monte edilmesiyle çalışıyor. Fotoğraf makinesinin deklanşörüne basıldığı anda, altına tripod bağlanarak zemine sabitlenen Gigapan robotu, 200 ile 1000 kare arasında değişen fotoğrafları çekmeye başlıyor.

Çekeceği fotoğraf sayısını panoramik açıya göre otomatik olarak hesaplayan robot, fotoğrafları kendi içinde bulunan bilgisayara depoluyor.

Adeti 1000'e kadar çıkan fotoğraflar, firmanın özel olarak ürettiği program aracılığıyla bilgisayarda otomatik olarak birleştiriliyor. Tüm bu işlemlerin ardından toplam boyutu 1 gigabaytı geçen yüksek çözünürlüklü fotoğraf elde ediliyor.

Fotoğrafın internet üzerinden yayını da, Gigapan'in kendi web sitesi aracılığıyla yapılıyor. Firmanın, çok yüksek çözünürlük içerdiği için şimdilik fotoğrafları kendi web sitesinde oluşturduğu sistem üzerinden yayınladığı bildirildi.

Elde edilen panoramik fotoğrafın en büyük özelliği ise, Flash programı desteğiyle çalışan büyütme özelliği. Bu özellik sayesinde, ilk bakıldığında fotoğrafın yüzde biri gibi küçük bir alanı kaplayan bir kişi ya da nesne, büyütüldüğünde en ufak bir veri kaybı olmaksızın net olarak görülebiliyor.

NASA'nın Mars'a göndereceği robotlardan elde edilecek fotoğrafların bilim insanlarınca incelenebilmesi için gereken yüksek çözünürlük ihtiyacı nedeniyle ortaya çıkan projenin Mars'ta başarıyla uygulanmasının ardından, robot fotoğraf makinesini tasarlayan Gigapan firmasının bu aletin ticari versiyonu üzerinde son 6 aydır çalıştığı belirtiliyordu.

Robot, Şubat ayının ilk haftasında ABD'de satışa sunuldu. ABD Başkanı Barack Obama için başkent Washington DC'de düzenlenen yemin töreninde fotoğrafçı David Bergman tarafından bu robot kullanılarak çekilen fotoğrafın internette yer almasıyla Gigapan'in popülerliği iyice arttı.

Gigapan'i Amerika'da ilk olarak alan ve test eden New York'taki School of Visual Arts Üniversitesi Dijital Fotoğraf Bölümü Başkanı Katrin Eismann, robotun çok önemli bir teknolojik buluş olduğunu belirterek, kısa sürede yaygınlaşacağını kaydetti.

Eismann, özellikle kent, doğa ve mimari çekimlerinde bu yeni teknolojinin yaygın olarak kullanılacağını söyledi.

Mars'taki fotoğraf makinesi