türkiye

Beylikdüzü Belediyesi'nde operasyon

  1. Türkiye

Beylikdüzü Belediyesi'nde operasyon

Beylikdüzü Belediyesi'nde operasyon

İstanbul'da jandarma Beylikdüzü Belediyesi'ne "haksız kazanç", "ihaleye fesat karıştırma" ve "dolandırıcılık" suçlamasıyla operasyon düzenlendi. Operasyonda, aralarında eski Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı'nın da bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Bu sabah saat 07.00 sıralarında Beylikdüzü Belediyesi'nde başlayan arama yaklaşık 15 saat sürdü.

Jandarma ekipleri, aralarında eski Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı'nın da bulunduğu 24 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin, belediyedeki bazı belgelere incelenmek üzere el koydu.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Beylikdüzü Belediyesi'ne düzenlenen operasyon ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, istihbari çalışmalar neticesinde liderliğini Beylikdüzü eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı'nın yaptığı Beylikdüzü Belediyesi ve yan kuruluşu olan BEYAŞ Turizm Sağlık İnşaat A.Ş.'deki bir grubun organizasyon içerisinde suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, suç örgütü faaliyeti kapsamında, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet almak, görev ve unvanı kötüye kullanmak suretiyle haksız kazanç elde ettiklerinin tespit edildiği belirtildi.

Adli makamlardan alınan takip kararı gereğince, suç örgütü lider ve elemanlarının takibe alındığının belirtildiği açıklamada, istihbari çalışmalar neticesinde, şüphelilerin Beylikdüzü eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı liderliğinde 25 kişilik grup halinde organize bir şekilde ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, zimmet, imar planlarında usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlediklerinin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Suç örgütü üyesi 25 şüphelinin, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Fatih, Güngören ve Küçükçekmece ilçelerinde 33 adresin tespit edilerek operasyon planlanmıştır" denildi.

Açıklamada, "Büyükçekmece 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nden alınan arama ve el koyma kararına istinaden; organize bir şekilde ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, zimmet, imar planlarında usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma suçlarını işleyen 25 şüpheli şahsı yakalamak, faaliyetlerini sonlandırmak ve suç unsuru malzemeleri ele geçirmek maksadıyla, 9 Nisan 2009 günü saat 07.00'den itibaren 33 adrese, 350 Jandarma personelinin katılımı ile eş zamanlı operasyon yapılmış ve aralarında eski Belediye Başkanı ve Belediyede görevli müdürlerin bulunduğu 24 kişi gözaltına alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Jandarma açıklamasında yapılan operasyonlar neticesinde, muhtelif çaplarda 5 adet tabanca, 277 adet tabanca fişeği, bol miktarda doküman ve muhtelif belgeler, sahte kredi kartları, kaşeler ve avukat tanıtım kartlarının ele geçirildiği belirtildi.

Eski başkan gözaltında

Bu arada gözaltına alınanlardan bir bölümü Esenkent Jandarma Karakolu'na getirildi. Sağlık kontrolü için karakoldan çıkarılan şüpheliler, neden gözaltına alındıklarını bilmediklerini ifade etti.

Gözaltına alınanlar arasında eski Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı'nın yanı sıra eski Belediye Başkan Yardımcısı, eski Fen İşleri Müdürü, eski Muhasebe Müdürü'nün de yer aldığı öğrenildi.

Operasyonla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Yusuf Uzun, "2004'den bu yana, geçtiğimiz dönemle ilgili inceleme yapılıyor" dedi. Yusuf Uzun ayrıca, adli makamların eski dönemle ilgili çalışma yaptıklarını söyledi.

Uzun, savcılığın yürüttüğü bir tahkikatın söz konusu olduğunu belirterek, "2004 yılından bugüne eski dönemle ilgili adli makamlar çalışma yapıyor. Bu aşamada daha fazla bilgi vermem söz konusu değil" dedi.

Uzun, gazetecilerin, "Siz herhangi bir suç duyurusunda bulundunuz mu?" sorusuna ise "Hayır" cevabını verdi.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS