İBB'den CHP'ye 'kamuoyu yanıltma' tepkisi

İBB'den CHP'ye 'kamuoyu yanıltma' tepkisi

İBB'den CHP'ye 'kamuoyu yanıltma' tepkisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "CHP İl Başkanı ile Adalar Belediye Başkanı'nın ortak açıklamasında bazı gerçeklerin gizlendiği ve kamuoyunun yanıltıldığı" bildirildi.

Yazılı açıklamada, Adalar Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında 31 Ekim 2006'da imzalanan protokolün süresinin 31 Ağustos 2009'da bittiği, protokol süresince 2 adet çıkartma gemisi ile 2 adet ambulans ve lojistik amaçlı kullanılan teknelerin tüm ihtiyaçlarının Büyükşehir Belediyesi'nce karşılandığı belirtildi.

Söz konusu protokolde, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gemilerin yakıt-yağ ihtiyaçlarını temin edecektir" denildiği, ancak verilecek yakıtla ilgili herhangi bir miktar taahhüt edilmediği vurgulanan açıklamada, yakıt ikmalinin de Büyükşehir Belediyesi'nin imkanları dahilinde yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, çıkartma gemisinin tüm kullanımının Adalar Belediyesi'ne ait olduğu ve Adalar Belediyesi'nin olağanüstü durumlar haricinde bu çıkartma gemisini işleterek, ayda ortalama 120 bin lira gelir elde ettiği belirtilerek, buna karşın geminin tüm giderlerinin Büyükşehir Belediyesi'nce karşılandığı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sosyal niteliğini kaybeden, ticari nitelik kazanan ve belediyeye bir gelir sağlayan faaliyetin finansmanını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden talep etmek ne kadar doğrudur? CHP İl Başkanı ile birlikte Adalar İlçe Belediye Başkanı'nın ortak açıklamasında bazı gerçekler gizlenmekte ve kamuoyu yanıltılmaktadır. Bazı gerçekleri kamuoyundan gizleyerek yapılan açıklamalar dürüstlükle bağdaşmamaktadır."