Türkiye'nin hava savunma sistemi alternatifleri

Türkiye'nin hava savunma sistemi alternatifleri

Türkiye'nin satın almayı planladığı yüksek irtifa hava savunma sisteminde, dünya genelinde, ABD, Rusya, Çin ve İsrail gibi ülkelerin ürettiği füze tipleri başlıca alternatifleri oluşturuyor.

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi çerçevesinde ABD'nin Patriot füzelerinin alternatiflerini Rusların S-300-400 ve İsrail'in Arrow-2 füzeleri oluşturmasına rağmen, teklife çağrı dosyası, Cpmiec/Çin Halk Cumhuriyeti, Rosoboronexport/Rusya Federasyonu, Raytheon/ABD ve Lockheed Martin/ABD firmalarına verildi.

Diğer alternatiflerden Çin ve İsrail'in füzeleri, uzun menzilden daha çok orta irtifa hava savunma sistemleri konusunda uzmanlaşmış durumda bulunuyor

Patriot alternatifi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a bağlı olan Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi (DSCA) Türkiye'ye, potansiyel olarak değeri milyarlarca doları bulabilecek uzun menzilli hava savunma ve füze savar füze sistemleri satımı için Amerikan Kongresi'nin iznine resmen başvurdu.

Potansiyel satış, 13 ateşleme bataryası, 72 PAC-3 füzesi, çeşitli başka füze türleri ve ilgili diğer sistemleri içeriyor. Patriot PAC-3 sistemleri ABD'nin Lockheed Martin ve Raytheon şirketleri tarafından üretiliyor.

PAC-3 sistemi


Tüm Patriot füze sisteminden (PAC sistemi) oluşan yeni nesil uzun menzilli füze sisteminin, Türkiye'nin uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olduğunu belirten Lockheed Martin ve Raytheon şirketi yetkilileri, "bu süreçte, Türk sanayinin de en çok katkıyı sağlayacak şekilde hava ve füze savunma sistemine dahil olmasını amaçlıyoruz" şeklinde konuştular.

Şirket yetkilileri, Roketsan, Alp Havacılık gibi şirketlerle görüştüklerini ve sanayi işbirliği çerçevesinde füze ve hava savunma sisteminde güçlü bir işbirliği gerçekleştirmek istediklerini de vurguladılar.

Şirket yetkilileri, tümüyle anlaşmaya varıldıktan sonra, füze ve hava savunma sistemini, en hızlı şekilde Yabancı Askeri Satışlar yöntemiyle Türkiye'ye vererek, sistemi en kısa sürede yerleştirmeye hazır olduklarını da kaydettiler.

Tüm hava tehditlerine karşı Türkiye'nin bölge hava ve füze savunma sistemindeki yeni nesil Patriot gelişmiş yeteneği PAC-3 sistemi, füze fırlatıcılarına 16 füze birden yerleştirilebilme ve yüksek düzeyde isabet gücüne sahip bulunuyor. Patriot füzelerinin hava savunma radarları, düşman füzelerinin yerini 100 kilometre uzaklıktayken saptıyor ve kilitlendikten sonra da 15-20 saniye içinde hedefi yok ediyor. Patriotlar 70 kilometre menzile sahip bulunuyor.

PAC-3 füze sistemi, kitle imha silahları için silahlandırılmış Taktik Balistik Füzelere karşı etkin savunma sağlıyor.

Rus S-300-400 füzeleri

Rusların ürettiği S-300 sistemleri de önemli bir alternatif oluşturuyor. 150 kilometre menzilli S-300 füzeleri 27 kilometre irtifaya ulaşabiliyor ve hedefine 8-10 saniye arasında kilitlenip ateşlenebiliyor.

Savunma kaynakları, son dönemde Rusya'nın S-300'lerden sonra S-400 füzelerini geliştirdiğini, bu sistemin ise Patriotlara ve diğer sistemlere karşı büyük üstünlüğü bulunduğunu belirttiler. S-400'ler 5. kuşaktan hava savunma sistemi olarak tanınıyor.

Kapasitesi açısından S-300 sistemini iki misli aşan S-400'lerin menzili ise 400 kilometre. S-300 sistemi aynı anda 6, S-400 sistemi de 12 hedefe füze atabiliyor ve saniyede 2 bin 800 metre hızla hareket eden hedefleri vurabiliyor. Bu arada, Ruslarla ortak üretim imkanları üzerinde de duruluyor.

Çin'in HQ füzeleri

Çin'in dikine fırlatma kabiliyetli uzun menzilli hava savunma füzesi HQ füze sistemi, ikili ve altılı bataryalar halinde konuşlandırılıyor. Batı sistemlerinde görülen, füzenin fırlatma kutusu içinde direkt ateşlenmesi uygulamasının aksine HQ, fırlatma tüpü tarafından dışarı itilerek ateşlemesini havada gerçekleştiriyor.

Bu sayede arkasında bıraktığı sıcak eksoz gazlarının gemi yapısına verdiği zararı azaltan sistem, füze üzerinde takip metodunu kullanan satıhtan radar güdümünü kullanıyor. 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip bulunuyor.

TSK'nın elinde yüksek irtifa yok


TSK envanterinde halen uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi ise bulunmuyor. Türkiye, halen kısa menzilli hava savunma ihtiyacını Rapier ve kaideye monteli Stinger füze bataryalarıyla, orta menzilli hava savunma ihtiyacını ise modernize edilmiş I-Hawk füze sistemleri ile karşılıyor.

Türkiye'nin uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi ihtiyacı ilk olarak ABD'nin Irak'a yönelik 1991 ve 2003 yıllarındaki harekatları sırasında ortaya çıktı. Harekat dönemlerinde NATO kendi imkanlarını seferber ederek Türkiye'ye Patriot sistemleri gönderdi. Irak'ın Scud füzelerine karşı güvenliği de Patriot füze sistemleri sağladı.

Sistem nasıl işliyor?

Yüksek irtifa-uzun menzilli hava savunma sistemi, uzun menzilli füze tehditlerini Türk hava sahasına girmeden bertaraf etmeyi amaçlıyor. Yüksek irtifa hava savunma sistemlerinin çalışma esasında ise düşman füzelerinin Türk topraklarını hedef aldığının tespit edilmesinin ardından, uyduların da yardımıyla, hava savunma sistemleri ve buna bağlı bataryalar çalıştırılıyor. Hava savunma füzeleri, 50-300 kilometrelik bir alan içinde düşman füzelerini durdurabiliyorlar.

Teklifler ekimde alınacak

Yüksek irtifa hava savunmanın da ekim ortasında teklifleri bekleniyor. Tekliflerin Savunma Sanayi Müsteşarlığınca kurulacak Teklif Değerlendirme Heyeti tarafından değerlendirilmelerinin ardından, projeye ilişkin nihai karar Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından verilecek. Hava savunma sistemlerinin, en erken 2010 yılında, büyük metropol ve üslerden başlayarak aktif olarak hizmete girmesi planlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS