Yüzyılın deneyine rakip çıktı: Einstein deneyi

Yüzyılın deneyine rakip çıktı: Einstein deneyi

Einstein’in genel izfaiyet terosini ispatlamak için dünyanın en büyük bilimsel deneyi gerçekleştirecek.

Birbirinden üç milyon mil uzaklıkta bulunan üç ayrı uzay aracı Albert Einstein’ın teorsinin doğru olup olmadığını kanıtlamak için uzay boşluğunda birbirlerine lazer ışını ile ateş edecek.

Fizikçiler bu büyük misyon sayesinde Einstein’ın ünlü genel izafiyet teorisinde öngörülen ve teorininn şimdiye dek kanıtlanamayan tek parçası olan yerçekimi dalgalarının varlığını kanıtlamayı amaçlıyor.  

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ortaklığında gerçekleştirelecek olan misyonda güneş yörüngesinde uçan ve altın platin küpçükler taşıyan üç uzay aracı kullanılacak.

Uzay araçlarından ateşlenen lazer ışınları sayesinde zayıf yerçekimi dalgalarınıne  küpçükler arasında yarattığı mesafe değişimleri ölçülecek.

Einstein’ın genel izafiyet teorisine göre kara delik gibi büyük cisimlerin birbirleriyle çarpışması halinde ortaya çıkan dalgalar ve zaman dışa doğru akar. Bu dalgalara yerçekimi dalgaları deniyor.

Uluslararası uzmanlardan oluşan bir panel misyon ile ilgili ayrıntılı bir plan hazırlayıp bunun kainatın anlaşılabilmesi için bazı yeni bilgiler sağlayacağını düşünüyorlar.

Yeryüzünde yerçekimi dalgalarını belirlemek içim şimdiye dek yapılan deneyler başarısız olmuştu. 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS