IMF uyardı: Reformlar devam etmeli

  1. Ekonomi
  2. Dünya
IMF uyardı: Reformlar devam etmeli
IMF uyardı: Reformlar devam etmeli

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, finansal krizin tekrarını önlemek için finans sektöründeki reformların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Strauss-Kahn Hong Kong'da düzenlenen Asya Finans Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Reformlara ve politik iradeye ihtiyacımız var" diyerek, daha yapılacak çok şey olduğunu söyledi.

Küresel ekonomik krizden alınan derslerin unutulmasından ve 6 ila 12 ay içinde herkesin daha önceki faaliyetlerine geri dönmesinden endişe duyduğunu dile getiren Strauss-Kahn, finansal krizin tekrarını önlemek için hükümetleri, finans sektöründeki reformlarına devam etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Yeni bir resesyon tehlikesine, ekonomik canlanmanın çok güçsüz ve kararsız olduğuna işaret eden Strauss-Kahn, teşvik paketlerinin çok erken geri çekilmesi halinde çift dipli gerileme riski olduğundan söz etti.

Dominique Strauss-Kahn, IMF'nin dünya ekonomisiyle ilgili 2010 yılı büyüme tahminini yüzde 3'ün üzerine çıkaracağını söyledi.

Strauss-Kahn, Japonya dışında Asya ülkelerinde ise bu yıl yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme beklendiğini anlattı.

Yunanistan'ın borç sıkıntısı


Bu arada Strauss-Kahn, Yunanistan'ın bütçe açığını ciddi bir sorun olarak değerlendirdi.

Hong Kong'da Bloomberg televizyonuna konuşan Strauss-Kahn, "Bu ciddi bir sorun. Ancak bunun Euro Bölgesi'nin dağılmasına yol açacağını düşünmüyorum" dedi.

AB Maliye Bakanları borç kriziyle boğuşan Yunanistan'ın durumunu görüşmek için dün Brüksel'de toplanmıştı.

Hollanda Maliye Bakanı Wouter Bos, Yunanistan'ın harcamaları kontrol altına almasıyla ilgili planının "çok daha fazla sağlam olması gerektiğini" söylemişti.

Ekonomik ve parasal işlerden sorumlu AB Komisyonu üyesi Joaquin Almunia da, "Birimizin kaderi hepimizin kaderi. Yunanistan'daki bu durum diğer ülkeleri etkiliyor" demişti.

IMF'nin Çin'in para birimi yuanın değerini düşürmesi görüşünü yineleyen Strauss-Kahn, "Çin'in küresel ekonomideki rolünün büyümesi nedeniyle Çin'in para biriminin büyük rol oynamasını beklemek doğru. Yuanın değeri, uluslararası para birimi olarak düşünülmeden önce piyasa tarafından belirlenmeli" dedi.

Çin para birimi yuanı, küresel ekonomik krizde ihracatçılarına destek için Temmuz 2008'den itibaren 6.83 dolara sabitlemiş bulunuyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS