Fizy'ye erişim engellendi

Fizy'ye erişim engellendi

Türk girişimcilerin kurduğu ve kısa sürede dünyada ses getiren müzik sitesi fizy, mahkeme kararıyla erişime kapatıldı. Ünlü Mashable sitesi tarafından düzenlenen yarışmada finale kalan site eğer ödüle layık görülürse ilk kez kapatılmış bir site ödül almış olacak.

Siteyi açanlar bugün "T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığının 17.12.2010 tarih ve 2010/93 Basın Muh-K. sayılı kararı gereği erişime engellenmiştir" yazısıyla karşılaştı.

Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nın PC Extra’ya yaptığı açıklamaya göre, MÜYAP‘ın başvurusuyla incelemeye alınan Fizy.com adlı internet sitesinde telif hakları MÜYAP tarafından korunmakta olan eserlerin telif bedelleri ödenmeksizin yayınlanmasına devam edilmesine istinaden yapılan başvuru sonucunda, Beyoğlu Basın Savcılığı MÜYAP’ı haklı buldu. Önleyici tedbir olarak siteye erişimin engellenmesi kararını ilgili makamlara iletti.

Bir Türk girişimi olan Fizy.com, Mashable’ın düzenlediği Mashable Awards ödüllerinde bu yıl finale kaldı ve kazanıp kazanmayacağı 6 Ocak’ta belli olacak. Site, çeşitli kaynaklardan video ya da müzik dosyalarını kendi özel arama motoru sayesinde derleyip basit bir arayüzde sunmasıyla biliniyor ve tüm dünyadan günde ortalama 600 binin üzerinde ziyaretçisi bulunuyor.

Fizy.com aralarında New York Times'ın da bulunduğu çok sayıda ünlü yabancı basın kuruluşuna başarılarıyla haber olmuştu.

Bu engellemenin ardında gerçekten MÜYAP mı var ?

MÜYAP Başkanı Bülent Forza, Dipnot.TV'ye yaptığı açıklamada Fizy'nin kapatılmasının internet özgürlüğünün engellenmesi olarak değil ticari bir karar olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

"Fizy bizim üyelerimizi kullanıyor ama bize hiç telif ödemiyor" diyen Forza, "TTnet, Turkcell, Avea gibi portallar sundukları şarkıların teliflerini düzenli olarak öderken biz Fizy'ye ayrıcalık tanıyamız" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS