TEKEL işçilerinin açlık grevi sürüyor

TEKEL işçilerinin açlık grevi sürüyor

TEKEL işçilerinin 3 gün önce başlattıkları süresiz açlık grevi, TÜRK-İŞ Genel Merkezi'nde sürüyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü ise resmi araçlarla Tekel işçilerine erzak ve yakacak taşıyan bazı belediyeler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İşçilerin eylemine ise sanatçılardan ve Alevilerden destek geldi.

Açlık grevine katılan işçiler, eylemlerine konferans salonunda devam ediyor. Eyleme, 16 kadın işçi de katılıyor.

Başlarına "siyah" kurdele bağlayan işçilerin üzerindeki beyaz önlüklerde de "Onursuz yaşamaktansa onurlu ölmeyi tercih ederim", "Ölmek var dönmek yok", "Sadece çocuklarım için", "Çocuklarımızın geleceğini istiyorum" ifadeleri yer alıyor.

İşçilerden bazılarının üzerlerindeki önlüklerde de çocuklarının fotoğrafları bulunuyor.

Açlık grevindeki bir işçi dün gece, 2'si de bugün ilk müdahalenin ardından ambulansla Numune Hastanesine kaldırıldı.

İşçilerin hastaneye götürülüşü sırasında konferans salonundaki ve dışarıdaki çadırlarda eylemlerini sürdüren işçiler çeşitli sloganlar attı.

Bu arada, açlık grevi başladığından bu yana 9 işçinin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Gazete ve televizyonlarda TEKEL işçilerine ilişkin çıkan haberleri takip eden açlık grevindeki işçilere 14 görevli yardımcı oluyor.

Görevliler, işçilerin sürekli takibini yapıyor ve şekerli su dağıtıyor. Dışarıdaki çadırlarda eylemi sürdüren işçilere sabah saatlerinde CHP Çankaya İlçe Başkanlığı tarafından çorba dağıtıldı.

Ayrıca TMMOB Maden Mühendisleri Odası ile Mersin'den gelen Çevre Mühendisleri Odası üyeleri, İstanbul İtfaiyesi işçileri ve Bursaspor taraftarları TEKEL işçilerini ziyaret ederek, eylemi desteklediklerini belirtti.

Açlık grevinin sürdüğü salonda bulunan sağlık görevlileri, işçilerin genel durumlarını kontrol altında tutuyor.

Yetkililer, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen yaklaşık 60 doktorun işçilere gönüllü sağlık hizmeti sunduğunu kaydetti.

Doktorlar ise özellikle solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlara ve antibiyotike gereksinim duyulduğunu bildirdi.

Belediyelere suç duyurusu

Bu arada Ankara Emniyet Müdürlüğü, resmi araçlarla Tekel işçilerine erzak ve yakacak taşıyan bazı belediyeler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Tekel işçileri eylemlerini 55. günde de sürdürürken, Ankara polisinin Çankaya Belediyesi ile İstanbul'daki 2 ayrı belediye hakkında tutanak düzenlediği öğrenildi.

Söz konusu belediyeler hakkında düzenlediği tutanağı, İçişleri Bakanlığına gönderen Ankara Polisi, belediyelerin Tekel işçilerine yaptıkları odun, bank, çadır, naylon, çadır kurmakta kullanılan profil demir gibi yardımların belediyeye ait araçlarla yapıldığını tespit etti.

Tespit doğrultusunda, 237 sayılı Taşıt Kanunu gereğince Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Kanuna göre, kamuya ait araçları amacı dışında kullananlar ve kullandırtanlar hakkında bir yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Bu arada Ankara polisi, Tekel işçilerinin eylemlerini sürdürdüğü Bayındır Sokak'ta, "Dayanışma Çadırı" adı altında kurulan çadırda yaptığı inceleme sonucu, söz konusu çadıra Çankaya Belediyesine ait direkten kaçak elektrik çekildiği belirlenerek, konuyla ilgili tutanak düzenlendi.

Çadırda bulunan yetkililer hakkında da kaçak elektrik kullandıkları ve izinsiz çadır kurdukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

Alevilerden açlık greviyle destek

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin Antalya, Adana ve Erzincan şubelerindeki bazı üyeler, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla bir günlük açlık grevi başlattı.

Kışlahan Meydanı'ndaki açlık grevi öncesi grup adına basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Olcay Şimşek, TEKEL işçilerinin yaklaşık 2 aydır Ankara'da hak alma mücadelesi yürüttüğünü söyledi.

AK Parti iktidarının bu sorunu da görmezlikten geldiğini öne süren Şimşek, dernek olarak TEKEL işçilerinin mücadelesini desteklediklerini belirtti.

Şimşek, "Ortak yaşamda barınma, ısınma, yeme, içme, sağlık sorunları birlikte çözüme kavuşturulurken işçilerin dayanışması direnişe güç katıyor. Bu amaçla TEKEL işçilerinin hak alma mücadelesini desteklemek için bir günlük açlık grevi yapıyoruz. Açlık grevimiz bugün saat 19.00'da sona erecek" dedi.

Açlık grevine dernek üyesi 12 kişinin katıldığı bildirildi.

Sanatçılar destek verdi

Sanatçılar Suavi, Onur Akın, Yavuz Bingöl ve Edip Akbayram'ın da aralarında bulunduğu bir grup, Tekel işçilerini ziyaret ederek destek verdi.

Tekel işçilerinin eylemine destek vermek üzere Kızılay'a gelen Suavi, Onur Akın, Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Grup Gündoğarken, Mazlum Çimen, Nebil Özgentürk, Tuğba Özay ve Ataol Behramoğlu'nun da yer aldığı grup, Sakarya Caddesi girişinde Tekel işçileri tarafından karşılandı.

Ellerindeki karanfilleri Tekel işçileriyle vatandaşlara dağıtan sanatçılar daha sonra atılan sloganlar eşliğinde Türk-İş Genel Merkezi önüne geldiler.

Burada işçilere seslenen sanatçılar, "Tekel işçilerinin yanlarında olduklarını ve eylemlerini desteklediklerini" ifade ettiler.

Açlık grevindeki işçileri de ziyaret eden gruptakiler, bir süre işçilerle sohbet etti.

Gruptakiler, daha sonra Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve sendika yöneticileriyle bir süre toplantı yaptı.

Sanatçılar daha sonra çadırları gezerek işçileri ziyaret etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS