Tunceli'nin ismi "Dersim" oldu!

Tunceli'nin ismi "Dersim" oldu!

Tunceli İl Genel Meclisi, bugün yaptığı olağan toplantısında kentin adının 'Dersim' olarak değiştirilmesi için verilen önergeyi işleme koyarak kabul etti. İl Genel Meclisi Başkanı BDP'li Serdar Erdoğan, "İl Genel Meclisi'nin il isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili böyle bir karar alma yetkisi yoktur. Ancak biz örnek olsun istedik" dedi.

BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'in geçen yıl Tunceli adının 'Dersim' olarak değiştirilmesi için TBMM'ye verdiği yasa değişikliliği önergesi mecliste hala beklerken; İl Genel Meclisi yetkisi olmamasına rağmen Tunceli adının 'Dersim' olarak değiştirilmesi önergesini oy çokluğu ile kabul etti.

İl Genel Meclisi'nin bugün yapılan olağan toplantısında normal gündem maddeleri görüşüldüğü sırada 6'sı BDP'li, 5'i CHP'li, 3'ü EMEK Partili olan toplam 14 meclis üyelerinin ortak imzasıyla Tunceli adının 'Dersim' olarak değiştirilmesi için verilen önerge gündeme alınması için oylamaya sunuldu.

Önergeyi AK Partili 3 üye imzalamadı. Oylama sonucu CHP, BDP ve EMEK Partili İl Genel Meclisi üyelerinin kabul oyları ile 'Dersim' önergesi gündem maddesi olarak olağan gündeme eklendi.

Daha sonra önerge üzerinde görüşmelere geçildi ve yapılan görüşmeler sonunda siyasi partiler adına yapılan konuşmalardan sonra Tunceli adının 'Dersim' olarak değiştirilmesi önergesi oylamaya sunuldu.

Oylama sonucu CHP, BDP ve EMEK partili üyelerinin 14 'evet' oyuna karşılık AK Partili 3 meclis üyesi çekimser oyu kullandı. Buna göre İl Genel Meclisi, oy çokluğu ile Tunceli adının Dersim olarak değiştirme kararı aldı.

Tunceli adının 'Dersim' olarak değiştirilmesi için yapılan oylama sonrasında da konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Erdoğan, "İl Genel Meclisi'nin il isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili böyle bir karar alma yetkisi yoktur. Ancak biz örnek olsun istedik ve il genel meclisimizin aldığı bu kararı ilgili devlet kurumlarına göndererek gerekli işlemlerin yapılmasını ve halkımızın genel isteği doğrultusunda ilimizin isminin 'Dersim' olarak değiştirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Tunceli Vali Vekili Oğuz Alpçağlar ise İl Genel Meclisi'nin aldığı kararın geçerliliğinin olmadığını belirterek, "İl isimleri yasa ile ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde alınan kararlarla değiştirilebilir. İl Genel Meclisleri'nin böyle bir karar alma yetkileri olmadığı için, sanıyorum bizim il genel meclisi de bir temennide bulunarak böyle bir karar almıştır. Alınan İl Genel Meclisi kararı henüz önümüze gelmediği için de fazla bir şey söylemek doğru olmaz" dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS