Son Dakika

Türbe yanındaki taş ocağına yine protesto

A A

19.12.2010 - 17:51 Son Güncelleme:

Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde bir araya gelen çevre örgütleri ve Alevi kültür dernekleri üyesi bir grup, Abdal Musa Türbesi'nin yakınında taş ocağı açılmasını protesto etti.

Türbe yanındaki taş ocağına yine protesto

Tekke köyündeki Abdal Musa Türbesi'nde buluşan Konyaaltı Dostları ve Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri Konyaltı Şubesi, Alakır Kardeşliği Platformu üyelerinden olan grup, ellerinde pankartlarla tek sıra halinde taş ocağının bulunduğu Dur Dağı'nın eteklerine kadar yürüdü.

Grup arasında "Noel Baba" kıyafeti giyen kişilerin de bulunduğu görüldü.

Grup üyeleri, taş ocağının önünde slogan atarken, jandarma ekipleri de geniş güvenlik önlemleri aldı. Basın açıklaması sırasında taş ocağındaki işçilerin çalışmaya devam etmesi kısa süreli gerginliğe neden oldu. Jandarma ekiplerinin uyarısının ardından taş ocağında çalışan işçilerinin çalışmalarına kısa süre ara vermesiyle gerginlik büyümeden önlendi.

Grup üyeleri daha sonra taş ocağı önüne kurdukları kazanlarda yaptıkları aşureleri dağıttılar.

Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Eriş, bu protesto eylemini Alevi kültürü için çok önemli olan Abdal Musa Türbesi yakınında taş ocağı açılmasına tepki göstermek amacıyla yaptıklarını söyledi.

Abdal Musa Şenlikleri'nin de Tekke Köyü'nde yapıldığını hatırlatan Eriş, şöyle konuştu: "Bizim inancımıza saygısızlık yapılıyor. Abdal Musa, Hacı Bektaş Veli'den sonra en önemli inanç önderimizdir. Buraya gelen binlerce ziyaretçi bu taş ocağından rahatsız olacaktır. Bu saygısızlığın sona ermesi için ilgili makamlara çok sayıda dilekçe verdik. Taş ocağı ruhsatının iptali için hakkımızı aradık. Şu ana kadar bir sonuç alamadık."

Taş ocağının bölgedeki elma bahçelerini de kuruttuğunu öne süren Eriş, "Elmalı, Türkiye'nin en iyi elmalarının yetiştiği bölgelerden birisidir. Tekke köyü ve çevre köylüler de geçimlerini elmayla kazanıyorlar. Taş ocakları elma bahçelerini kurutuyor. Tarım alanına bu kadar yakın mesafede taş ocağının açılmaması gerekiyor" dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.