yaşam

Karşınızda Renault Latitude...

  1. Yaşam
  2. Otomobil

Karşınızda Renault Latitude...

Karşınızda Renault Latitude...

Fransız otomobil firması Renault, yeni, prestijli orta üst sınıf sedanı Latitude'ü dünyanın önde gelen otomobil fuarlarından Moskova Otomobil Fuarı'nda tanıttı.

Fransızca hem enlem, hem de özgürlük anlamına gelen Latitude modelinin dünya lansmanını Moskova Fuarı'nda yapan Renault, ayrıca Duster, Megane Hatchback ve Fluence modellerini de Rusya'da üreteceğini açıkladı.

Güney Kore pazarında yakın zamanda lansmanı yapılan yeni SM5 modeli bazında geliştirilen Latitude, Renault Samsung Motors'un mühendislik bilgi birikiminden ve Renault ile Nissan arasındaki ortaklıktan yararlanılarak geliştirildi.

Renault Latitude, tüketicilere iki benzinli ve iki de dizel motor seçeneğiyle ulaşacak. Benzinli motorlar, 6 ile otomatik vitesli 177 beygir ve 233 Nm tork üreten 2,5 litrelik V6 ile yine CVT otomatik vitesli 139 beygir ve 191 Nm tork üreten 2 litrelik seçeneklerden oluşacak. Latitude'ün dizel versiyonuysa 175 beygir üreten 2 litrelik dCi ve 240 beygir üreten 3,5 litrelik V6 dCi motorlardan oluşacak.

Rusya'da gelecek ay piyasaya çıkacak aracın fiyatı henüz açıklanmadı. Renault Latitude Ekim 2010'da yapılacak İstanbul Autoshow'da da ilk kez Türk tüketicisiyle buluşacak ve 2011 Şubat ayı başından itibaren de satışa çıkacak.

Birinci sınıf dünyası...

Segment üstü boyutları, gücünü dışa vuran ön yüzü, sağlam ve dinamik arka bölümü, geniş ve konforlu kabini ile prestijli orta üst sınıf sedanı Renault Latitude, gösteriş ve şıklığı bir araya getiriyor.

Latitude prestije, kalite hissine ve tüm boyutlarıyla konfora duyarlı tüketicileri hedefliyor. Güvenilirlik ve etkinlik ile kabul gören teknik temeller üzerinde geliştirilen bu yeni sedan, Renault'nun uluslararası üst gamını zenginleştiriyor. Renault Latitude'ün 50'den fazla ülkede aşamalı olarak satılması öngörülüyor.

Latitude, iç mekanda prestij ve konforu arttıran sınıf üstü boyutlarıyla dikkati çekiyor:

- 4.888 mm uzunluk, 1.832 mm genişlik, 1.495 mm yükseklik ve 2.762 mm dingil mesafesi,
- 477 dm3'lük bagaj hacmi (şişirme kiti ile 511),
- Önde 1.460 mm ve arkada 1.440 mm omuz genişliği ve 251 mm diz mesafesi (segmentinin en iyisi) ile üst düzey iç mekan genişliği,
- 2/3;1/3 katlanabilen rahat geniş arka koltuklar,
- 9,6 litrelik aydınlatmalı ve soğutmalı torpido gözü ve 2,4 litrelik orta konsol gözü başta olmak üzere çok sayıda eşya yerleştirme eşya gözleri.Konfora yönelik donanım

Latitude'ün rahatlığa dönük, donanım düzeyine göre standart veya opsiyonel olarak özel üst gam donanımları bulunuyor.

Bu özellikler arasında, baz donanım seviyesinden itibaren standart klima sistemi, arka koltuklarda havalandırma ızgaraları ve üç bölgeli otomatik klima, çift modlu iyonizör ve çift parfüm dağıtıcısı ile sınıfında tek olan hava kalitesi kontrol sistemi, 4 aşamalı entegre masaj sistemli sürücü koltuğu, araçtan uzaklaşıldığında kapıları kilitleyen "kart eller serbest" kilitleme sistemi, Carminat TomTom yeni entegre navigasyon sistemi, "3D Sound by Arkamys", "Bose Premium", Bluetooth telefon ve "Plug&Music" dijital bağlantı seçenekleri içeren geniş audio sistemleri, viraj aydınlatmalı bi-xenon farlar, ön ve arka park sensörleri, geri görüş kamerası yer alıyor.

Renault'nun yeni büyük sedanı ayrıca, tasarruflu ve performanslı motor seçenekleri ile birleşen üst düzey konfor ve sürüş özelliklerinin bir sentezine sahip bulunuyor. Bunlar arasında konfor ve sürüş zevkini bir araya getiren çok salıncaklı arka takımlı etkin bir şasi, büyük bir denge ve tam bir hakimiyet duygusu sağlayan direksiyon sistemi, 4 benzinli versiyon ve 8 dizel versiyon içeren geniş motor seçenekleri yelpazesi bulunuyor.

Aracın Rusya'da satışı ilk olarak CVT Xtronic (FK0) vites kutulu 2.0 l (M4R) ve 6 ileri otomatik vites kutulu (AJ0) 2.5 l V6 (VQ25) benzinli versiyonlarla ile başlayacak.

Renault'nun D sınıfında kabul edilen yeni aracı, en üst düzey müşteri beklentilerini karşılayan titiz ve özenli bir tasarıma sahip bulunuyor. Yeni araçta, standart ABS ve acil fren destek sistemi (AFU), ESP, çift yan sensörlü 8211; çift kademeli 6 adet hava yastığı, aktif ön gergili ve güç limitörlü 3 noktalı emniyet kemeri, hız sabitleyici-sınırlayıcı, lastik basınç sensörü gibi aktif ve pasif güvenlik donanımları sunuluyor.

Latitude'de Renault-Nissan İttifakı'nın bilgi birikimini ve 2009 sonundan beri Koleos modelini ve dünyanın tüm bölgelerine ihraç edilen diğer modelleri üreten Busan fabrikasının sanayi tecrübesinden gelen teknik çözümler, bazı pazarlardaki zorlu yol koşulları karşısında kalite güvencesi oluşturan dayanıklılık testleri ile kanıtlanmış güvenilirlik ve dayanıklılıktan yararlanılmış.

Dışı büyük, içi büyük

Sınıf üstü dış boyutlarıyla, Renault Latitude prestij kazandırıcı büyük sedanlar sınıfında yer alıyor. Camlı yüzeyi çerçeveleyen büyük kemer gibi kromajlı aksamlar modelin şık siluetini vurguluyor. Renault gamına dahil olan bu yeni sedanın hatları dinamizm ve statüyü ön plana çıkarıyor. Önde, ayarlanabilir ve yönlendirmeli bi-xenon farlar krom radyatör ızgarasının belirgin hatlarını ortaya koyuyor.

Yeni sedan bagajın 477 litrelik bagaj hacmiyle sınıfının üstünde yükleme sağlıyor. Aracın modern tasarımı, geleneksel aydınlatmaya ek olarak LED teknolojisinin kullanıldığı arka ışıklı imzada kendini gösteriyor.

Renault Latitude adını taşıyan krom kaplamalı panel altında cömert bagaj açıklığı yer alıyor. Standart veya opsiyon olarak bulunan panoramik cam elektrikli açılır tavan sınıfı için bir ayrıcalık olan 4624 santimetre karelik bir aydınlık açıklığı sunuyor.

İç mekan geniş oturma alanı ve zengin donanımlarıyla dikkat çekiyor. Renault Latitude sürüş hassasiyeti ile kabul gören ve geniş bir motor yelpazesi için geliştirilmiş olan Renault Laguna'nın ön takımını alıyor.

Değişken asistanslı elektro hidrolik veya hidrolik direksiyon sistemleri de yine pazarlara ve bunlara bağlı motor seçeneklerine göre değişiyor. Arkada, Nissan tarafından geliştirilen çok salıncaklı bir takımın benimsenmesi dikkat çekici bir konfor ve etkinlikten yararlanılmasına olanak veriyor. Konfor ve üst düzey titreşim yalıtımı için yol bozukluklarını filtreleyen arka takım arkadaki yolcuların sınıfın en yüksek seviyesindeki minder genişliğinden yararlanmalarını sağlıyor.

Renault'nun küreselleşme sürecini yansıtan, Fransa ve Güney Kore'de tasarlanan, Renault ve Nissan platform unsurlarını üzerinde toplayan araç, Güney Kore'deki Renault-Samsung-Motor'un Busan fabrikasında üretiliyor.

2010 Eylül sonundan itibaren sırasıyla Fas ve Cezayir, Ukrayna, Rusya ve Afrika'da satılmaya başlanacak aracın Avrupa versiyonu ise Paris Otomobil Fuarı'nın yeniliklerinden biri olacak.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS