Akkurt: "Dinamitin üzerinde oturuyoruz"

Akkurt: "Dinamitin üzerinde oturuyoruz"

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, "Şu anda bir dinamitin daha üzerinde oturuyoruz, tüketici kredileri" dedi.

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Feryapı etkinlik sponsorluğunda "Ekonomi 2012" başlığıyla CEO Club toplantısında soruları yanıtladı.

Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu'nun "Bankalarımız çok güçlü' diyorsunuz. Bu güç nereden geliyor? Birdenbire böyle patronlar bankalara sermaye mi dayandı? Yoksa Türkiye'nin yediği dayakta aldığınız 70-80 milyar doların mı fonksiyonu var? Bir de her banka gelecek sene kurları pariteyi ne görüyor?" şeklindeki sorusuna karşılık, biraz haddinden fazla popülist yaklaşımlarla "bu paraları bankalar aldı" diye çeşitli rivayetler ortaya atıldığını, o paraları bankaların almadığını, o paraları Türkiye'nin aldığını belirtti.

Akkurt, "Onu sadece bankalar değil, siz, biz ve en başta da tabii o zamanki mevcut iktidarlarımızın muhteşem icraatları sonucunda o zamanki organizasyonlar yedi. Bunu, 'herkesin aldığı, nemalandığı dönem' olarak görmek lazım. Herkes tatlı para kazanırken bir şey yoktu, duvara toslayınca da bankalar suçlu olmuş gibi oldu. Eğer öyle ise bu Avrupa'da da Amerika'da da çok tartışılıyor, bankaları başıboş kim bıraktı? Neden devlet otoriteleri, ilgili düzenleyici otoriteler görevlerini yapmadılar. Ama 2001'den itibaren bu bağımsız organizasyonlar, arkalarına da siyasi otoriteyi, Meclisi alarak, bütün çürük elmaları temizleyerek, bugün Türk bankacılık sistemini güçlü hale getirmişlerdir" dedi.

Bugün Türk bankacılık sisteminin güçlü olduğunu söyleyen Akkurt, sermaye yeterlilik rasyosunun bütün Avrupa'daki, Amerika'daki bankalardan yüksek durumda olduğunu anlattı.

Akkurt, "Biz geçmişte ağır bir bedel ödedik. Bugün aynı bedeli Batı ekonomileri ödediler ve ödemeye de devam ediyorlar. Biz fakirleştik, şimdi aynı durum Batı ekonomileri için geçerli. AB ülkelerinde mutlaka ve mutlaka bir küçülme olacaktır. Bankaların aktifleri küçülecektir. Bunu söylemiyorlar, 'yok kurtaracağız' diyorlar ama gerçeklere baktığımız zaman oraya gidiyor. Türkiye bankacılık sistemi olarak bu bedeli 2001'de ödedik, yabancılar, Batı ekonomileri, 2008'den beri şu anda ödüyorlar. Bizim 3-4 senemizi aldı. Onların da yaşayacağı, geçeceği bir dönem var" diye konuştu.

"Şu anda üstü örtülü bir faiz politikası uygulanıyor"

Döviz kurlarıyla ilgili olarak da Akkurt, şunları kaydetti:
"Emin olun istediğiniz kadar analizler, tahminler yapın her zaman bunları doğru olarak tutturmak mümkün değil. Burada kalkıp da tahmin yapmak mümkün değil, akıl karı da değil. Ama bakacak olursak görünüyor ki, 1,9'lara yaklaştığı zaman bir şekilde merkez bankasının çeşitli mekanizmalarla müdahalesi oluyor. Tahmin ediyorum, 1,7'lerden aşağıya da pek düşmeyecek.

Diyeceksiniz ki 'bunu herkes tahmin eder, çok geniş yelpaze sunuyorsun', doğrudur burada bizlerin sizlerden farkı yoktur. Bunun gerçeğini kabul etmek lazım. Ama görünen o ki o eski 1,4'ler 1,5'ler pek mümkün olmayacak Türkiye'nin içinde yaşadığı durumdan ve hala düşük bile gelse ama batı ekonomilerine göre yüksek oranda büyüme hızı devam edeceği için."

Şu anda devam eden yüksek faiz politikasının, aslında üstü örtülü bir faiz politikası uygulandığını söyleyen Akkurt, onun da şu ada kuru 1,8'ler civarında tutabildiğini ama Merkez Bankası'nın bu konuda gerektiğinde müdahale etme sopasını bir şekilde elinde tuttuğunu söyledi.

Akkurt, "Bu, şu demek değildir, her zaman ihaleler açıyor, 'ben şöyle gireceğim böyle çıkacağım' diye, bunu o kadar da fazla beklememek lazım. Sonuçta doğal akışı içerisinde kurların da bu bant içerisinde seyredip çok da fazla yukarı çıkmasını belki beklemeyeceğiz. Çünkü bu yüksek faiz politikası sonuçta borçlanmayı ve büyümeyi bir anlamda negatif etkileyeceği için iç talebin bir miktar daralmasını beklemek lazım" diye konuştu.

Ziya Akkurt, "Şu anda bir dinamitin daha üzerinde oturuyoruz, tüketici kredileri" dedi.

"Tüketici kredilerinde dikkatli olmak gerek"

Başka bir soruya karşılık da Akkurt, 2008-2009'da ABD'deki bankaların zor durumda bile Türkiye'deki sendikasyonlara katıldıklarını, Avrupa'daki bankaların da bu dönemde sendikasyonları destekleyeceğine inandıklarını söyledi.

Fiyatların değişeceğini ancak sendikasyonların başarılı şekilde sonuçlanacağını dile getiren Akkurt, sendikasyonlarda Ortadoğu, Uzakdoğu, belki Rus bankalarının katkısını görebileceklerini belirtti.

Ziya Akkurt, tüketici kredilerinde dikkatli olmak gerektiğini belirterek, "İhtiyaç kredilerinde çok dikkatli olmamız lazım. Zaten BDDK da ona yönelik önlemler aldı" dedi.

Avrupa'da bilançoların yüzde 60-70'inin gayrimenkul sektörüne dayalı krediler olmasının iyi bir şey olmadığını ifade eden Akkurt, "Neden Avrupa'da öyle, bizde öyle değil? Çünkü biz genç bir sanayi ülkesiyiz, bizdeki kaynaklar genelde sanayi sektörüne, ekonominin gerçek ihtiyaçlarına gidiyor. Orada bir tıkanma söz konusu olduğu için bana göre çok da faydalı olmayan maalesef gayrimenkul yatırımlarına gidiyor bunlar. Binaların sahipleri bakıyorsunuz bankalar veya başka kuruluşlar, bizde öyle bir durum yok" diye konuştu.

Takipteki kredilerde önümüzdeki sene bir artış bekleyip beklemediklerine ilişkin olarak da Akkurt, pek ihtimal vermediğini söyledi.

Akkurt, "Bu işte her zaman takipteki kredi olur. Bu biraz aşağı iner biraz yukarı çıkar" dedi.

Ek tedbirlere ilişkin olarak da Akkurt, bu alınan önlemlerin sonucunun bekleneceğini kaydetti.

Akkurt, tutsat (mortgage) ile ilgili olarak da herkes ihtiyacı için alındığından orada fazla sorun olacağını zannetmediğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS