Kömürden daha siyah gezegen!

Kömürden daha siyah gezegen!

Ejderha takımyıldızında beş yıl önce keşfedilen TrES-2b gezegeninin kömürden daha siyah olduğu ortaya çıktı.


İngiliz Kraliyet Astronomi Derneğinin Monthly Notices dergisindeki habere göre, Kepler teleskobuyla incelenen TrES-2b, üzerine düşen ışığın yüzde birinden azını yansıtıyor.

Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezinde görevli bilim adamı David Kipping, TrES-2b'nin ışığı, "siyah akrilik boyadan" bile daha az yansıttığını belirtti.

Bilim adamları, gezegenin atmosferinde titan oksit, potasyum veya sodyum gibi ışığı absorbe eben kimyasalların gaz formunda bulunduğunu tahmin ediyor.

Ancak bu maddelerin varlığı da Dünya'nın yer aldığı güneş sistemindeki tüm gezen ve aylardan daha karanlık olan TrES-2b'nin sırrını çözmeye yetmiyor. Princeton Üniversitesinde görevli bilim adamı David Spiegel, TrES-2b'nin neden bu kadar "alışılmamış derecede" karanlık olduğunu bilmediklerini söyledi.

Yaklaşık Jüpiter büyüklüğündeki gezegen, Dünya veya Mars gibi taştan değil, gazdan oluşuyor. TrES-2b, Güneş'e benzeyen "GSC 03549-02811" yıldızının etrafında dönüyor ve Dünya'dan yaklaşık 750 ışık yılı uzaklıkta.

Dünya'nın Güneş'e mesafesi 150 milyon kilometreyken TrES-2b'nin "GSC 03549-02811"e uzaklığı sadece beş milyon kilometre, gezegenin atmosferindeki sıcaklık da 1000 santigrat derece.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS