İşte Dünya benzeri gezegenler

İşte Dünya benzeri gezegenler

NASA'nın keşfettiğini duyurduğu dünya benzeri gezegenin bulunduğu yıldız sisteminin aynı Güneş Sistemi'ne benzediği ve Venüs'ün de bir benzerinin sistemde yer aldığı açıklandı.

Amerikalı bilimadamları, Güneş Sistemi dışında koşulları Dünya ile en büyük benzerlikleri sergileyen iki gezegen bulduklarını söylüyor.

Hatta bunlardan biri 'Dünya'nın ikizi' olarak niteleniyor ve yüzeyindeki koşulların Dünya'ya çok fazla benzediği bu nedenle geçmişte üzerinde yaşam bulunmuş 
Kepler uzay teleskobu ile belirlenen gezegenler, Güneş'e benzeyen bir yıldız yörüngesinde dönen bir grup gezegenin en küçükleri.

Yeni gezegenlerin ise her ikisinin de yüzeyinin kayalık göründüğü ve halihazırda ikisinde de yaşam işareti olmadığı açıklandı.

Ancak ABD'deki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Dr François Fressin liderliğindeki ekip yine de bu adımın yeni bir dönemin kapısını araladığını ve canlıların yaşayabileceği gezegenler bulma mücadelesinde önemli bir ilerleme olduğunu kaydediyor.

Her iki gezegenin de artık canlı türlerini barındıramayacak kadar ısındığı açıklandı.

Dr Fressin, gezegenlerin bir zamanlar güneşlerinden daha uzak olduğunu bu nedenle de geçmişte yüzeylerinde su bulunmasına elverişli derecede ılıman olabileceklerini kaydetti.

Gezegenlerden Kepler 20f adını taşıyanı, Dünya ile hemen hemen aynı büyüklükte.

Kepler 20e ise biraz daha küçük; çapı Dünya'nınkinin 0,87 kadarı.

Her ikisi de yıldızlarına Dünya'nın Güneş'e olduğundan çok daha yakın ve yörüngelerindeki turlarını çok daha hızlı tamamlıyor.

20e için güneşi çevresinde 'bir yıl' altı gün sürerken, 20f turunu 20 günde tamamlıyor.

BBC Bilim Muhabiri Pallab Ghosh, ilk kez Güneş Sistemi dışında Dünya büyüklüğünde ya da daha küçük gezegenler bulunduğuna dikkat çekiyor.

Kepler teleskobu şimdiye dek 35 gezegen belirledi ve bu ikisi hariç hepsi Dünya'dan daha büyüktü.

Ay başında da ortalama sıcaklığı 22 derece olan ve bu şekilde Dünya'ya en yakın sıcaklığa sahip olan Kepler 22b adlı bir gezegen bulunmuştu.

Ancak Kepler 22b Dünya'nın 2,4 katı büyüklüğündeydi.

Veriler, Kepler Uzay Teleskobunun nispeten küçük gökcismi ve gezegenleri de binlerce ışık yılı öteden tespit edebildiğini gösteriyor.

Teleskop halihazırda 150 bin yıldızı tarıyor. İngiltere'nin Surrey kentindeki Mullard Uzay Merkezi'nden Professor Andrew Coates'a göre, Dünya'ya daha da çok benzeyen bir gezegen bulunması da yakın.

Kaynak: BBC 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS