bilim-teknoloji

İnternette sıradışı bir deneyim...

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Teknoloji

İnternette sıradışı bir deneyim...

İnternette sıradışı bir deneyim...

Müzik ve 3 boyutlu ses teknolojisinin sağladığı tüm imkanları kullanarak hazırlanmış web sitesi, holofonik sesleri sıra dışı müziklerle buluşturarak dinleyiciye gerçeğe çok yakın bir ses deneyimi sunuyor. "www.sandaspa.com/rainforest" adlı site, yoğun bir iş gününün ortasında doğanın huzurlu seslerini kulağımıza getirerek rahatlamaya imkan sağlıyor.

AA muhabirine siteyle ilgili bilgi veren Alarko Turizm Grubu Spor İşletmeleri Pazarlama Müdürü Serkan Mekikoğlu, SANDA SPA olarak "rainforest" masajının etkileyiciliğini ve doğanın rahatlatıcı hissini hatırlatmak ve bu deneyimi dışarıya da taşıyabilmek için özel bir web sitesi tasarladıklarını belirtti.

Holofonik seslerin ve "rainforest" masaj müziklerinin yer aldığı sitede, kişilere her an ve her yerde yağmur ormanlarına adeta kısa bir seyahat imkanı sağladığını ifade eden Mekikoğlu, holofonik ya da 3 boyutlu ses olarak da adlandırılabilecek bu teknolojinin, dinleyiciye gerçeğe çok yakın bir ses deneyimi sunduğunu söyledi.

Bu web sitesinin temel özelliğinin SANDA SPA'nın ruhuna uygun şekilde, "hiç yorucu olmayan" basit bir mekanizmaya sahip olması olduğunu vurgulayan Serkan Mekikoğlu, "Siteye girdiğinizde tek yapmanız gereken, kulaklığınızı takmak ve yağmur ormanı deneyimini yaşamak" dedi.

Daha önce holofonik sesleri ticari ya da deneysel amaçlarla kullanan birçok çalışma olduğunu ancak web sitesinde yaptıkları bu projede holofonik sesleri sitenin mekanizmasına entegre ederek kullandıklarını aktaran Mekikoğlu, "Bu açıdan Türkiye'de bir ilki başardığımızı söyleyebiliriz" diye konuştu.

"www.sandaspa.com/rainforest" adresinde yer alan holofonik seslerin, detaylı bir hazırlık ve yapım aşaması sonrasında hayata geçirildiğini dile getiren Mekikoğlu, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Proje, teknik araştırmaların başlamasından teslime kadar 2 aya yakın sürdü. Proje için, bu konuda büyük deneyime sahip olan uzman bir ekip, ses kayıt tarihi boyunca yapılan tüm holofonik denemeleri detaylı olarak inceledi. Bu konuda yapılmış olan tüm teknikler ayrıntılı olarak araştırıldı. Bütün bu bilgilerin en iyi yönleri harmanlanarak birden çok teknik bir araya getirildi.

Seçilen sesler binaural (çift kulaklı) tekniklerle, bir insan kafası, kulakları ve vücudu simule edilerek kaydedildi. Sitede yer alan tropik birçok ses ise yerinde kaydedilmiş ses bankalarından yararlanılarak hem stüdyoda binaural tekniklerle yeniden kaydedildi hem de üzerlerinde işleme yazılımları uygulanarak s'SANDA SPA Holofonik Deneyimi'ne uygun hale getirildi."

Web sitesinde ayrıca, rainforest masajı uygulanırken dinletilen, SANDA SPA tarafından özenle seçilmiş özel bir müzik de yer aldığını vurgulayan Serkan Mekikoğlu, bu müziğin dinleyen kişiyi rahatlatmaya yönelik seslerden oluştuğuna işaret etti.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS