Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu kuruldu

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu kuruldu

Dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerinden olan dijital oyunlar sektörü için, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak Türkiye Dijital Oyunlar Sektörü kuruldu.

3 Ağustos günü Ankara’da başkanlık seçiminin yapılacağı federasyonda, oyun sektörünün ortak adayı ise, Türk Telekom’un sahibi ve Sobee firmasının Genel Müdürlük görevini sürdüren Mevlüt Dinç oldu.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu  ile ilgili yaptıkları açıklama:

Küresel çapta çok hızlı bir şekilde büyüyen ve günümüzde yüz milyonlarca bireye hitap eden dijital oyunlar sektörünün ülkemizde de hak ettiği yere sağlıklı bir şekilde gelmesi, dijital oyunlara ilgi duyan ülkemizin milyonlarca oyuncusunun ulusal ve uluslararası müsabakalara katılım meşruiyeti kazanmaları, ülkemizde oynanan dijital oyunlarla ilgili derecelendirme çalışmalarının yapılması öncelikli hedefleri doğrultusunda, Türkiye dijital oyunlar sektörünün paydaşları ve temsilcileri olarak T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun yapılanması çalışmalarına destek olabilmek adına sektörel çalışmalar yürütmekteyiz.

2 Temmuz ve 13 Temmuz 2011 tarihlerinde sektörün paydaşlarının geniş katılımıyla gerçekleşen toplantılarda Genel Müdürlük inisiyatifine nasıl destek olabileceğimiz ve bu doğrultuda nasıl işbirlikleri yapılabileceği konularında bir takım sektörel çalışmaları da başlatmış bulunuyoruz. Bu bağlamda dijital oyunlar endüstrisinin değer zincirini oluşturan Elektronik Sporlarla ilgili Gerçek ve Tüzel Kişiler, Dağıtıcılar, Yayıncılar, Geliştiriciler, Akademisyenler, Teknokentler, İnternet Kafeler, Medya Mensupları, dijital oyunlarla ilgili diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Hukukçulardan oluşan alt çalışma grupları oluşturulmuş ve dijital oyunlar endüstrisinin tümünü oluşturan bu alanlarda yine sektörün seçtiği temsilcilerin liderliğinde çalışmalar yapılmıştır.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Spor Genel Müdürlüğü tarafından yapılandırılırken sağlanan sektörel birlikteliğin ve mutabakatın da Genel Müdürlük çalışmalarına katkıda bulunması temennisiyle, Sektör olarak küresel dijital oyunlar endüstrisinde saygın bir isim olan ve son 10 yıldır da ülkemiz oyun sektörüne yönelik gelişmelere ve çalışmalara önemli katkılarda bulunmuş Sayın Mevlüt Dinç’in Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı olması arzumuzu sektörel bir ortak görüşle kamuoyunun bilgisine arz ediyoruz.


Türkiye Dijital Oyunlar Sektörü Paydaşları


Mynet, Peak Games, Joygame, Nintendo of Europe, Nortec Eurasia A.Ş, ArcadeMonk, Oyuncu.com, Pixofun, THG Oyun, Oyun Studyosu, CéiPrime, Mikro Ödeme, GameSultan.com, Funrika, SANLAB, Gamester

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS