Net sansüründen geri adım WSJ'de

Net sansüründen geri adım WSJ'de

Wall Street Journal, “Türkiye, Sansürü Genişletme Planını Yumuşatıyor” başlığıyla yayımladığı haberinde “Sert yeni internet düzenlemelerine ilişkin açıklamanın protestoları ve uluslararası eleştirileri tetiklemesi üzerine Türkiye,sansürü sertleştirme planlarından geri adım attı" yorumunda bulundu.

Gazete, bu konudaki haberinde Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren ile yapılan bir mülakata da yer verdi. Serhat Özeren de, Türk internet kullanıcılarını, bu aydan başlayarak dört filtreden birini seçmeyi mecbur eden plandan vazgeçildiğini söyledi.

Özeren ayrıca, İnternet Kurulu’nun, ülke çapındaki mahkemelerin sitelerin bloke edilmesi kararını alma hakkını sınırlandıran yasal düzenlemeleri de hazırlamakta olduğunu belirtti.

8 bin site bloke edilmiş durumda

Bu bağlamda gazete, halen Türk yasalarına göre herhangi bir mahkemenin, sitelerin bloke edilmesine karar verebileceğine dikkat çekerken bir yetkiliye dayanarak halen Türkiye’de 8 bin kadar sitenin bloke edildiğinin tahmin edildiğini de kaybetti. Haberde resmi verilere göre, “hükümetçe bloke edilen sitelerin çoğunun pornografik olduğu, yüzde 8’inin ise, Atatürk’e karşı suç işlediği belirtildiği bildirildi.

İnternet suçları yasası TBMM'ye geliyor

Serhat Özeren de, İnternet Kurulu’nun, internet suçları konusundaki yasal değişiklikleri Kasım ayında parlamentoya sunacağını belirterek, “İnternet ile ilgili davalar için ihtisas mahkemesinin kurulmasını öneriyoruz ve mahkeme yasa dışı içeriğin kaldırılmasını talep etmeden önce bir siteyi yasaklama kararını alamayacak” dedi.

Söz konusu ihtisas mahkemesinin, özel bir komisyondan tavsiye alma zorunluluğunun da olacağını kaydeden Özeren, bu komisyonun, İnternet Kurulu olabileceğini ifade etti.

Bu arada, gazete, internet filtrelerine ilişkin ilk planı hazırlayan düzenleyici kurum BTK’nın, eleştirilerin karşısında kullanıcılar için bir değişiklik içermeyen Standart olarak adlandırılan paket önerdiğini söylediğini belirtikten sonra Özeren’in, söz konusu pakette de filtre olacağını söylediğine dikkat çekti.

AB kriterleri devreye girdi

İnternet Kurulu Başkanı Özeren, filtrelerin konusunda kamuoyundan büyük tepki gelmesi üzerine, Ulaştırma Bakanı’nın kuruldan yeni bir taslak hazırlamasını istediğini anlatırken de “Yeni taslağımızda özellikle Avrupa Birliği kriterleri ve bilgi özgürlüğü ilkesini göz önünde tutmaya çalıştık” diye konuştu.

Bu arada WSJ, filtreler konusunda geri adım atılmasının internet analistlerince olumlu karşılanmakta birlikte, iki yeni filtre konusunda belirleyici olacak kurun hükümetten bağımsız olmamasının eleştirildiğini de yazdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS