"O sözü söylemem büyük bir hataydı"

"O sözü söylemem büyük bir hataydı"

Cumhurbaşkanı Gül'ün şike yasasını onaylamasının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç CNN TÜRK yayınına konuk oldu. Ankara Temsilcisi Hande Fırat'a konuşan Arınç, "Şike yasasıyla ilgili olarak 'bu yasayı bir daha getirmeye cesaret edemezler' demem büyük bir hataydı" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şike yasasını onaylamasının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç CNN TÜRK yayınına konuk olarak Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu akşam Ankara'ya gideceğini açıklayan Arınç şike yasası ile ilgili olarak sarf ettiği "Bir daha TBMM'ye getirmeye cesaret edemezler" sözlerinin affedilemez bir hata olduğunu söyledi.

Arınç, "Bu süreçte tek bir yanlışım var. O da büyük bir yanlış. Kendimi affedemiyorum o konuda. Benim bu kanunu bir daha getirmeye cesaret edemezler lafım affedilemez bir hata. Ben Meclis’i Anayasa Mahkemesi ve Sezer’e karşı savundum. Ben cumhurbaşkanının geri gönderme gerekçesini sevinçle karşıladım. Sandım ki vekiller de ‘bunun kapağını bir daha açmayalım’ derler diye düşündüm. Benim şunu bilmem gerekirdi ki her sebeple bir yasama düzenlemesi yapılabilir. Yasama yetkisini kullanırken Meclis bunu dengeleyecek. Benim sevinçle ‘Bir daha Meclis’ten geçmez’ dememeliydim. Neler gördüm, bu Meclis’ten bir daha gelir ve geçeri aklıma getirseydim de o cümleyi kullanmasaydım. O süreçte Başbakan’la bu konuyu hiç konuşmadım." dedi.

Arınç'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:
"Ben yokken tartışmaları başladı. 2004, 2010 ve şimdi çıkan kanun sporda şiddeti önleme yasasıdır. 

Benim burada olmayışımı bir maksada bağlamışlar. Burada yoktu, olsa ne yapacaktı demişler. 

Bu sporda şiddet sadece bizim değil bütün ülkelerin sorunu. Bütün bunların tüm ülkelerde önlenmesi lazım. 

Meclis'te bir araştırma komisyonu kuruldu. 2010'un Ekim ayında kuruldu, çok ciddi bir araştırma yaptılar. Şike ve şiddetin varlığını tespit ettiler ve şu şu önlemlerin alınması için tavsiyelerde bulundular. 

Sayın Bakanımızı Faruk Özak, taraflarla ciddi görüşmeler yaptı ve bir tasarı hazırladı. Bakanlar Kurulu'nda hangi arkadaşımız ilgiliyse onu takip eder. 

31 Mart 2011 tarihinde tutanakları aldım, getirdim, çok ilginç konuşmalar da var. Orada bu kanun görüşülüyor. Genelde bütün siyasi partiler de sahip çıkıyor. Bir tek CHP adına Tayfun İçli'nin eleştirileri var. MHP olsun AK Parti olsun olumlu görüş ifade ediyor. Hele bir CHP'li arkadaşın neredeyse gözleri yaşarıyor, kutluyorum diyor. Sonuçta herkesin alkışladığı bir kanun çıkıyor. 

"Federasyon ve kulüpler bunu istiyor" diye konuşma yapılıyor. 

Doğrusu ben çok farkında değilim. RTÜK ile ilgili olsa A'dan Z'ye bilirim. Sadece kaba taslak sporda şiddeti önlemeye yönelik bir kanun çıkarıldı. Ağır hükümler içeriyor, bunu da yapmak gerekir şiddeti önlemek için. Tutanaklarda bunlar yazıyor. 

Ama uygulamalar sırasında birilerinin gözleri faltaşı gibi açılmış olabilir. Birileri içeri alındı, yüz yılı aşan cezalar konuşuldu. 

Bu kanun çıktı ama uygulanmadı. Kişilerle ilgili olarak söylemiyorum. Gözaltı ve tutuklamalar oldu vs. İlk konuşan benim. Hiç aklımda yokken bir gazeteci soruyor. Kanunun değiştirilmesi düşünülüyor ne diyorsunuz?

Ben de "uygun bulmam" diyorum. Başbakan da "Bu kanun yeni çıktı, değiştirilmesi nereden çıktı" diyor. Yine daha sonra soruyorlar "Yeni çıkan bir kanunun değiştirlemesini etik bulmam, oyuncak mı" diye cevap veriyorum. 

Cumhurbaşkanı'nın veto etmesinden sonra da vetoyu olumlu buluyorum, Meclis'e de tekrar geleceğini beklemiyorum diyorum.

Ben sıfatlarım itibariyle bir milletvekiliyim, aynı zamanda da hükümetin üyesiyim. 

Burada bir ifrat bir de tefrit var. İki kanun mukayese edilecek olursa birisi çok yukarılarda, kimse farkında değil alkışlarla kabul edilmiş, sonra bu fazla oldu diye farkına varmışlar, bu sefer de en düşüğüyle teklif geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın tepkisi ise orantısızlık. 

Diyor ki Cumhurbaşkanımız caydırıcılık yok bu kanunda yeniden gözden geçirin. Ancak siyasi karar bunu aynen iadesi şeklinde oldu. 

Şimdi ben düşüncelerim itibariyle baştan bu yana hala endişe ve düşüncelerimi muhafaza ediyorum. 

Madem o zaman alkışlarla kabul edilen kanun şimdi tukaka ediliyorsa, şimdi caydırıcılık unsurunu dikkate almamız lazım. 

Ben düşüncelerimi ifade ederim. Ancak partimin bundan zarar görmesini istemem. Çünkü partimin gücü önemlidir. Bazen gizli söylerim, bazen açık söylerim. Her partide bu vardır. 

Bu konuşmalar yapılırken partimizin ve hükümetimizin gücüne hiçbir etkisi olmamalı. 

Biz birbirimizi bugün tanımadık. 30 yıldır birbirimizi tanıyoruz. Birbirimize güvenimiz sonsuzdur. 

Ben sözlerimden dolayı bir yanlışlık yaptıysam bunun neticesine katlanırım. 

Ama partime zarar verecek Genel Başkanıma Başbakanıma zarar verecek hiçbir söz söylemedim. Söylediysem de düzeltmesini bilmişimdir. 

Bakanlar birbirleri adına oy kullanabiliyor. Ama benim yerime arkadaşlarım oy kullanmamış. Ona teşekkür ediyorum."

Erdoğan yarından itibaren Ankara mesaisine başlıyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarından itibaren Ankara'da mesaisine başlayacağını söyledi.

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumuyla ilgili bir soru üzerine,"Bizim de aldığımız haberler, Sayın Başbakanımızın sağlığının gayet iyi olduğunu gösteriyor. İnşallah öyledir. Allah'tan sağlık ve  afiyet diliyoruz hem ona hem tüm hastalarımıza. Dün biliyorsunuz Balkanlardan gelen heyetle görüştü. Romanya Devlet Başkanını kabul etmişti. Bugün sanıyorum akşam saatlerinde Ankara'ya gelecekler. Yarın 1 Aralık'ta olması düşünülen ama ertelenen YAŞ'ın kış toplantısına başkanlık edecek. Cuma günü de saat 14.00'te kısmet olursa Bakanlar Kurulumuza başkanlık edecek" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Erdoğan'ın geçirdiği ameliyat sonrası İstanbul'da yaptığı görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın, "Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısıyla başlamak istiyorum" temennisini dile getirdiğini anlatarak, "Ama kısmet olmadı. Biz daha çok dinlenmesini ve inşallah daha iyi sağlıkla çalışmalarına başlamasını arzu ettik. Ama umuyorum yarından itibaren Ankara'daki mesaisine başlayacak" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS