Tunus'ta yeni bir 'kendini yakma' girişimi!

Tunus'ta yeni bir 'kendini yakma' girişimi!

Ortadoğu'daki isyan ateşini alevleyen Tunus yine bir yakma eylemine sahne oldu. Ülkenin güneyindeki Gafsa bölgesinde, genç bir işsiz kendini yakarak intihar etmek istedi.

Tunus İşçi Sendikası yetkilileri, El Gettar kasabasında 21 yaşındaki işsiz Eymen Bin Belgacem'in "acı verici sosyal durumu" protesto için intihar girişiminde bulunduğunu belirterek, Belgacem'in başkent Tunus'un güney banliyösündeki Ben Arus'ta bulunan Travmatoloji ve Yanık Merkezi'ne kaldırıldığını kaydetti.

Bu arada ülkenin orta kesimlerindeki Kasserin'de yüzlerce kişinin dün meydana gelen şiddet olaylarını protesto etttiği, askerlerin göstericileri dağıttığı belirtildi.

"Bölgesel Devrim Koruma Komitesi" üyesi Muhammed Dırbali ve sendikacı Sadık Mahmudi, askerlerin dağıttığı göstericilerin kentteki "kaotik ve istikrasız" duruma son verilmesi için acil çözüm istediklerini söyledi.

BM'den açıklama...

Ülkedeki gelişmeleri izleyen BM, Tunus'ta Zeynelabidin Bin Ali yönetiminin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmalarda, 72'si cezaevlerinde çıkan olaylarda olmak üzere en az 219 kişinin öldüğünü bildirdi.

Tunus'taki insan hakları heyetinin başkanı Bacre Waly Ndiaye, düzenlediğibasın toplantısında, 17 Aralık'ta başlayan protestolar sırasında 510 kişinin de yaralandığını söyledi.

Ankara Tunus'a heyet gönderiyor

Bu arada Tunus'taki gelişmeleri yakından izleyen Ankara da, iç çatışmaların yaşandığı, devlet başkanının devrildiği Tunus'a heyet gönderiyor. Türk heyeti bu hafta içinde Tunus'ta olacak.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye'den Tunus'a gidecek heyetin başkanı Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik olacak. Ortadoğu'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Çevik'in başkanlığı'ndaki heyetin bu hafta içinde Tunus'a gideceği belirtildi.

Heyet, başta hükümet yetkilileri olmak üzere Tunus siyasetinin önemli isimleriyle görüşmeler yapacak.

Diplomatik kaynaklar, Tunus'ta yaşanan olayların ardından ülkede oluşan tablonun net şekilde görülmesi için heyetin gideceğini söyledi. Heyet, Tunus ziyaretinin ardından Ankara'ya bir rapor sunacak.

Tunus'ta devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin 14 Ocak'ta yurtdışına kaçması ve rejimin yıkılmasına neden olan halk isyanının fitilini, ülkenin orta batı kesimindeki Sidi Buzid'de genç bir seyyar satıcının 17 Aralık'ta meyve-sebze tezgahına el konulması üzerine kendini yakması ve hayatını kaybetmesi ateşlemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS