Assange'ın davasında karar çıkmadı

Assange'ın davasında karar çıkmadı

Gizli Amerikan belgelerini yayınlayarak dünya gündemini sarsan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange'ın yargılandığı davada sonuç çıkmadı. Assange'ın İsveç'e iadesinin görüşüldüğü dava cuma günü devam edecek.

İngiltere'nin başkenti Londra'nın güney doğusundaki Woolwich Ceza Mahkemesinde dün başlayan ve bugün de devam eden davada, Assange'ı avukatı Geoffery Robertson, İsveç tarafını ise avukat Clare Montgomery temsil etti.

İki gündür devam eden davada yargıç Howard Riddle, bir sonraki duruşmanın Cuma günü TSİ 12.30'da yapılmasına karar verdi. Bu duruşmada tarafların avukatlarının son savunmalarını yapmaları bekleniyor.

Gün boyu tanıkların dinlendiği bugünkü duruşmada, Assange'ın İsveçli avukatı ve ceza hukuku uzmanı Bjorn Hurtig de ifade verdi. Hurtig ifadesinde, Wikileaks'in kurucusu hakkında tutuklama emri çıkartan İsveçli savcı Marianne Ny ile 15 Eylül 2010 tarihinde görüştüğünü ve kendisine Assange'ın sorgulanıp sorgulanmayacağını sorduğunu kaydetti. Savcı Ny'nin bunun mümkün olamayacağını çünkü polisin hasta olduğunu kendisine söylediğini iddia eden Hurtig, daha sonra Assange'ın sorgulanması için Savcı Ny'nin tekrar kendisiyle irtibata geçtiğini bildirdi.

Hurtig ayrıca, Assange'ın ifade vermesi için Savcı Ny ile bir tarih belirlemeye çalıştıklarını ve Ny'nin Assange'ın sadece sorgulanacağını, tutuklanmayacağını söylediğini kaydetti. Assange'ın İsveç dışında olması nedeniyle soruşturma için tarih ayarlanamadığını ve Ny'e telefonla ya da video konferansla soruşturmanın mümkün olup olmadığını sorduğunu, kendisinin de bunun uygun olmayacağını ifade ettiğini belirtti.

İsveçli avukat ifadesinde, aleyhindeki iddia belgelerinin hiçbirinin İngilizce olarak Assange'a sunulmadığını, hepsinin İsveççe olduğunu söyleyerek, İsveç'teki savcılık makamının soruşturma çerçevesinde uygun süreci izlemediğini savundu. Hurtig, müvekkilinin ifade vermekten kaçtığı iddialarını da reddetti.

"Assange'ın yerinde olsam İsveç'e giderdim"

Mahkemede bugün tanık ifadelerinde öne çıkan konu, İsveçli savcıların Assange'la ilgili tecavüz iddialarını araştırırken "uygun ve doğru süreci" izlememeleri oldu.

Duruşmanın sabahki bölümünde dinlenen İsveçli emekli savcı Sven-Erik Alhem de, İsveçli yetkililerin Assange'ın ifadesini almadan tutuklama emri çıkartmasının "oldukça garip" olduğunu söyledi.

Ancak Alhem, İsveç tarafının avukatı Clare Montgomery'nin "Assange'ın yerinde olsaydınız ne yapardınız" sorusuna, "Eğer onun yerinde olsaydım, İsveç'e giderdim ve olaylara ilişkin ifademi verirdim. Eğer masumsam, adımı temizlemek benim için çok önemli olurdu" yanıtını verdi.

Avukat Montgomery Alhem'e ayrıca, "Assange'ın İsveç'e iadesi durumunda, ABD'ye gönderilme riskinin olup olmadığını" sordu. Alhem, böyle bir riskin bulunmadığını ancak kimi zaman istisnalar olabileceğini ve bu konuda daha fazla yorum yapamayacağını kaydetti.

"Annem ağzım doluyken konuşmamamı öğretti, merak etmeyin"

Bu arada bugünkü duruşmada kimi zaman yargıç ile tanıklar arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Duruşmada öğle arası verilmeden önce dinlenen tanık İsveçli avukat Bjorn Hurtig'den yargıç, öğle yemeği arasında davayla ilgili kimseyle konuşmamasını istedi. Hurtig ise yargıca, "Merak etmeyin sayın yargıç, annem bana ağzım doluyken konuşmamamı öğretti" yanıtını verdi ve Hurtig'in bu sözleri mahkeme salonunda gülüşmelere neden oldu.

Assange'ın İsveç'e iadesinin görüşüldüğü dava iki gün sürdü. Çok sayıda basın mensubunun takip ettiği davaya, Assange'ın destekçileri de katıldı.

İsveç, Assange'ı geçen yıl iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor. Assange iddiaları reddederken, avukatları ve destekçileri İsveç'in suçlamalarının "siyasi" olduğunu ve Wikileaks'in ABD'nin gizli belgelerini yayımlamasından ayrı düşünülemeyeceğini savunuyor.

39 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange geçen yıl Aralık ayında Londra'da gözaltına alınmış ve dokuz gün gözaltında tutulduktan sonra kefaletle şartlı tahliye edilmişti.

Assange'ın açıklaması

Julian Assange, İsveç'e iadesine ilişkin görülen davanın bugünkü duruşmasıyla, "İsveçli savcılık yetkililerinin delilleri ve gerçekleri çarpıttığının ortaya çıktığını" ileri sürdü.

Assange, İngiltere'nin başkenti Londra'nın güney doğusundaki Woolwich Ceza Mahkemesinde dün başlayan ve bugün de devam eden davanın duruşmasının ardından bir açıklama yaptı.

Daha önce hayatına uygulandığını söylediği "kara kutunun" bugün açıldığını ve sürecin suiistimal edildiğinin duruşmada ortaya çıktığını ifade eden Assange, "İsveçli savcılık yetkilileri tarafından delillerin ve gerçeklerin çarpıtıldığını gördük" dedi.

Yürütülen dava sürecinde eşitlik olmadığını savunan Assange, "Bunun yerine İsveç ve İngiltere'nin bu konuda harcadığı limitsiz bütçeleri olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

WikiLeaks'in kurucusu ayrıca hakkında tecavüz iddiasında bulunan ve tutuklama emri çıkartan İsveçli Savcı Marianne Ny'nin
davaya gelmeyi reddettiğine dikkati çekti.

Assange'ın avukatlarından Mark Stephens da İsveçli Savcı Ny'e seslenerek, "Marianne Ny, seni cuma günü Londra'daki duruşmaya çağırıyorum. Gel ve çapraz sorgulamada ifade ver" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS