BM Suriye'de uzlaşamadı

BM Suriye'de uzlaşamadı

Suriye'deki kanlı operasyonları gündemine alan BM Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin uyguladığı kanlı baskıya gösterilecek tepki konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Diplomatlar, dünkü görüşmelerde ilerleme sağlandığını, ancak Konsey'in 15 üyesi arasında görüş ayrılıklarının sürdüğünü belirtti.

Diplomatların başkentlerine danışmaları ve Suriye ile ilgili müzakerelere bugün yeniden başlamaları bekleniyor.

Beşar Esad rejimi tarafından uygulanan kanlı baskıya karşı tepkisini ifade şekli konusunda anlaşmaya varamayan Konsey, bu konudaki tutumuna ilişkin ortak bir tavır belirlemekte büyük güçlükle karşılaştı.

Avrupalı büyük ülkeler, Konsey üyelerine Suriye konusunda yeni bir karar tasarısı metni dağıttı. Diplomatların yeni bir şey bulunmadığını belirttikleri metine Rusya tarafından, "dengeli taleplerde" bulunmadığı tepkisi geldi.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin, metnin, "kötü ve trajik bir iç savaşın eşiğindeki Suriye'yi bu durumdan kurtarmaya yönelik çabalara zarar verdiğini" savundu.

BM Güvenlik Konseyi'nde, önceki gün de Suriye'deki gelişmeleri değerlendirilmiş, Konsey'in son anda gündeme alınan acil danışma toplantısında, Avrupalı ve Amerikalıların Suriye yönetimini kınayan bir karar çıkarmak istedikleri, ancak somut bir sonucun elde edilmediği belirtilmişti.

Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Çin ve Rusya, Suriye ile ilgili herhangi bir karar tasarısına karşı çıkacaklarını bildirmişlerdi. Bu iki ülkeye Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika destek veriyor.

Hama'da patlama sesleri

Bu arada Suriyeli insan hakları eylemcileri, ordunun kuşatması altındaki Hama kentinde yeni patlamalar olduğuna dair haberler geldiğini söyledi.

Hama'daki telefon hatlarının bugün erken saatlerde kesildiği, bu yüzden kentte olup bitenler hakkında sağlıklı bilgi almanın imkansız hale geldiği kaydediliyor.

Suriye ordusu pazar gününden beri Hama'daki kuşatmasını sıkılaştırıyor. Son operasyonlarda 100'den fazla kişinin öldüğü bildirilirken, uluslararası toplum Hama'ya yönelik son kanlı harekatı şiddetle kınıyor ve harekatın bitirilmesini talep ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS