Kandil'e hava harekatı

Kandil'e hava harekatı

Diyarbakır ve Malatya'dan kalkan Türk savaş uçakları, Kandil ve Zap'taki PKK hedeflerini bombaladı. Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre jetler Kandil, Zap, Hakurk, Metina, Haftanin, Hinera ve Sideka kamplarını eş zamanlı olarak vurdu.

Diyarbakır'da 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nde bugün son ayların en yoğun hava hareketliliği yaşandı.

Öğleden sonra başlayan haraketlilik saat 20.30 sıralarında en üst seviyeye ulaştı. Üsten ard arda havalanan yaklaşık 10 F-16 savaş uçağı Irak sınırına doğru yöneldi.

Uçakların kalkışından bir süre sonra Hakkari'nin Irak sınırda bulunan Çukurca, Şemdinli ile Yüksekova ilçeleri semalarında da yoğun uçak hareketliği görüldü. Uçakların Irak sınırının sıfır noktasına gittikleri gözlemlendi.

Diyarbakır'dan kalkan jetlerin PKK'nın Kuzey Irak'ta bulunan kamplarını bombaladığı iddia edildi.

PKK'ya yakın internet siteleri uçakların başta Kandil Dağı olmak üzere, Türkiye-İran sınırındaki Hinere, Türkiye sınırına yakın olan Zap, Hakurk kamplarını bombaladığını duyurdu.

Uçaksavarlar etkisiz hale getirildi

PKK'nın Kuzey Irak'ta bulunan kamplarının bombalanmasına Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı ve Malatya Erhaç Hava Üssü'nden kalkan F-16'ların yanı sıra F-4 savaş uçaklarının da destek verdiği belirtildi.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, jetler Kandil, Zap, Hakurk, Metina, Haftanin, Hinera ve Sideka kamplarını eş zamanlı olarak bombaladı.

İddiaya göre, operasyonlara 30'dan fazla jet katıldı. Jetler, önce PKK'nın en büyük kampı olan Kandil ve Zap'taki uçaksavar bataryalarını hedef aldı. Burada bulunan 17 uçaksavar bataryası bombalanarak etkisiz hale getirildi.

Yöneticilerin olduğu yer de vuruldu

Operasyonda Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan'ın ayrı ayrı bulunduğu belirtilen Kandil Dağı ve çevresindeki 4 ayrı kamp da hedef alındı. Burada teröristlerin barındığı ana karargahlar yoğun bombardıman altına alındı.

İran iddiası

Bu arada Diyarbakır ve Malatya'dan kalkan savaş uçaklarının Kandıil Dağı'nı yönelik operasyonda alınan özel izinle İran hava sahasının da kullanıldığı ileri sürüldü. İran hava sahasını kullanan uçakların özellikle Kandil Dağı'nın arka kısmından bombalama yaptığı iddia edildi.

Jetlerin, Kuzey Irak'taki kamplarını bombadığı iddiaları, henüz resmi makamlar tarafından doğrulanmadı.

Kürt kanalları ilk haber olarak verdi

Kuzey Irak'taki Kürt kanalları ve PKK'nın yayın organı konumundaki Roj TV, Türk savaş uçaklarının bu akşam düzenlediği hava operasyonuna geniş olarak yer verdi.

Roj TV, operasyonu son dakika anonsu ile ekranından duyururken, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani'ye bağlı Kürdistan TV, Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'ye bağlı NRT ve Kurtsat kanallarının yanı sıra KNN kanalları da hava operasyonuna geniş yer verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS