İsrail'den çarpıcı iddia...

İsrail'den çarpıcı iddia...

İsrail medyası, İsrail hükümet yetkililerine dayanarak, Türkiye'nin yarın açıklanması beklenen BM'nin Mavi Marmara raporunun açıklanmasının 10 gün daha ertelenmesini istediğini öne sürdü. Ankara ise raporun açıklanmasının ertelendiğini, ancak talebin Tel Aviv'den geldiğini belirtti.

Haaretz ve Yediot Ahronot gazetelerinin iddiasına göre, üst düzey bir İsrail Dışişleri yetkilisi, Ankara'nın 2010 Mayısında meydana gelen Mavi Marmara katliamıyla ilgili Palmer raporunun açıklanmasının ertelenmesi talebi BM Genel Sekreteri'ne iletildi.

Palmer komisyonu raporu bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a teslim edecek ve Genel Sekreter de raporu yarın dünya kamuoyuna açıklayacaktı.

Ban ki-Moon'un Ankara'nın talebini bugün değerlendirmesi beklenirken, İsrailli yetkili Tel Aviv ve ABD yönetimlerinin talebe olumlu yaklaştığını kaydetti.Rapor'un açıklanması daha önce de bir kez ertelenmişti.

Haaretz'e göre, BM Genel Sekreteri, iki hafta önce İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'la yaptığı görüşmede, raporun bir kez daha ertelenmesini istemediğini bildirmişti.

İsrailli yetkili, raporun ertelenmesinin İsrail'in özrü konusunda Ankara ve Tel Aviv'e son bir şans daha tanınmasını sağlayacağını belirtti.

Yetkiliye göre Ankara, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'ya kabul edilebilir bir özür dileme yolu açmaya çalışıyor.

BM raporu erteledi

Bu arada iddianın ardından BM'nin Mavi Marmara raporunun açıklanması ertelendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Mavi Marmara raporunun açıklanmasının ertelendiğini, ancak erteleme talebinin İsrail tarafından yapıldığını söyledi.

Ünal, "Bu erteleme talebi de diğerleri gibi İsrail tarafından geldi" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS