K.Irak'tan hava operasyonlarına tepki

K.Irak'tan  hava operasyonlarına tepki

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde 8 asker ve 1 korucunun şehit edilmesinden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik düzenlediği hava operasyonlarından sivillerin zarar gördüğünü öne süren yerel Kürt hükümeti buna son verilmesini istedi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye bağlı Zagros ve Kurdistan TV, Türk uçaklarının PKK’ı bahane ederek Kürt bölgesi sınırlarını ihlal ettiği, sivillerin ölümüne neden olduğunu savundu. Türk jetlerinin bombaladığı öne sürülen yerler ile yaralıları ekrana getiren Kürt kanalları hedef alınan araçlarda 7 sivilin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını öne sürdü.

Hava bombardımanları nedeniyle birçok köyün boşaltıldığı iddia edilirken, bölgesel Kürt Hükümeti Sözcüsü Kawa Mahmud, egemenlik haklarının ihlal edildiğini, sorunların savaş ve şiddet kullanılarak değil barış ve diyalog yöntemleriyle çözülmesinden yana olduklarını operasyonun bir an önce durmasını istediklerini söyledi.
Kuzey Irak’taki Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani’ye karşı tutumu ile tanınan Goran Hareketi de Türk hükümetinden Kuzey Irak’a yapılan askeri operasyonları durdurmasını istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS