Arap Baharı'nın bayramı

Arap Baharı'nın bayramı

Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerden Mısır ve Libya'da uzun yıllar süren diktaların ardından liderlerin devrilmiş olmasının ardından kutlanan ilk bayram, adeta bir çifte sevince dönüştü. Suriye ise bayrama yine kanlı olaylarla girdi, güvenlik güçlerinin açtığı ateşle 7 kişi öldü.

Suriye ise Ramazan ayı boyunca süren çatışmaların ardından bayrama da kanlı girdi. Bayram namazı sonrası güvenlik güçleri göstericilere ateş açtı. 7 kişi öldü.

Suriye'nin birçok kentinde bayram namazı sonrası yönetim karşı gösteriler yapıldı. İnsan hakları eylemcilerine göre, Suriye güvenlik güçleri, isyanın çıkış noktası Dera, Sunni kenti Humus ve başkent Şam'ın dış mahallelerinde göstericilerin üzerine ateş açtı. Dera'nın El Hara ve Inkil köylerinde 6 kişi, Humus'ta ise 1 kişi öldü. Dün de çıkan olaylarda Türkiye yakınlarındaki İdlib'te 6 kişi ölmüş, 60 kişi yaralanmıştı. Arefe ve bayram günü ölenlerle birlikte Suriye'de yaklaşık 6 aydır süren olaylarda yaşamını kaybedenlerin sayısı 2200'ü aştı.

Kaddafi'siz bayramın sevincini yaşıyorlar

Libya'da Ramazan ayı boyunca devam eden ve hemen her gün can kaybının yaşandığı çatışmaların ardından bayrama da aynı şekilde girdi. Bazı bölgelerde elektrik kesik, su verilemiyor ancak Libyalılar Ramazan bayramı heyecanını 42 yıllık Kaddafi rejimini devirmiş olmanın sevinciyle birlikte kutluyor.  
 
Bayram şekerleri, tatlılar, bayramlık kıyafetler ve Ramazanın bitmesiyle birlikte hareketlenen çarşı-pazar... Bayram geleneklerinin yerine getirilmesine savaş da engel olmuyor. NATO operasyonlarının desteğiyle Kaddafi'yi devirmiş olmayı kutlayan Libyalı muhaliflerden biri, "İki şeyi kutluyoruz şimdi. Ramazan'da devrilen Kaddafi rejimini ve bayramı. Herkesin Ramazan bayramı kutlu olsun" diyor.

Kaddafi'nin devrilmiş olmasının yol açtığı sevinç, gündelik yaşamlarındaki zorlukları görülmez kılıyor, muhaliflerden bir diğeri, şunları anlatıyor: "Çok mutluyuz. Herşey güzel. Pazardaki kalabalığı görebiliyorsunuz. Herkes alışverişe geldi. Hayat yüzde yüz güzel gidiyor yani. Koca saçlı olmadan hayat çok güzel."

Tahrir'de on binler toplandı

Mısırlılar da 30 yıl süren Hüsnü Mübarek diktasının ardından ilk bayramı yaşıyor. Mısırlılar, bayramı da devrimin fitilinin ateşlediği Tahrir meydanında karşıladı. Tahrir Ramazan bayramı coşkusunun da merkezi haline geldi. Meydanda toplanan on binlerce Mısırlı, bayram namazı kıldı. Ala Ahmed Mostafa, "Özgürlük, özgürlük... Çok güçlü bir özgürlük duygusu... Tüm Mısır halkı için mutluluk ve özgürlük diliyorum. Sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum, Allah onları korusun" diyerek coşkusunu paylaşıyor.
 
Dr. Mazhar Shaheen ise "Gelecek dönemde Mısır halkı, buna tüm politik ve İslami hareketleri dahil, bir birlik içinde olmalı. Fraksiyonlar ve farklılıklar kenara atılmalı ve devrimin istekleri doğrultusunda hareket edilmeli. Mısır devrimi ancak birlik içinde başarıya ulaşır" diyor.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS