Barzani Konferansı İptal Etti

Barzani Konferansı İptal Etti

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'nin gelecek ay Erbil'de toplanacak olan Kürt Konferansı'nı iptal ettiği duyuruldu.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Kürt Konferansı'nı iptal etti. İptal kararı ilk olarak Irak Devlet Başkanı Celal Talabani tarafından, İMC televizyonuna verdiği demeç esnasında dile getirildi. Talabani, Barzani'nin gelecek ay Erbil'de yapılması planlanan konferansı iptal ettiğini söyledi.

Ancak, her ne kadar karar Talabani tarafından, Barzani'nin konferansı iptal ettiği şeklinde açıklandıysa da Barzani'nin Başkanlık Ofisi'nden konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Barzani, bölgede varolan durumu vurgulayarak, bu koşullar altında Kürt konferansı yapılamayacağını bildirdi.

Erbil'de gerçekleşmesi düşünülen konferans Türkiye, İran, Irak ve Suriye'deki çeşitli Kürt grupları bir araya getirecek bir konferans olacaktı. Konferansta ortak bir perspektif üzerinde durulacak, ortak tavırların alınması tartışılacaktı.

Karara tepkiler

Haberde, Barzani'nin kararına Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Bayram Bozyel'in ve Ahmet Türk'ün verdiği tepkiler de yer aldı. Bozyel, olumsuz gelişmelere rağmen konferans toplama çabalarının devam etmesi gerektiğini vurgularken Ahmet Türk ise Barzani'nin kararını "Kürt yöneticiler en doğrusunu ben bilirim dememeli. Halka doğru bir önderlik yapmalıyız" diyerek karşıladı.

İptal mi erteleme mi?

Erbil'de yapılacak konferansın hafta sonu Diyarbakır'da toplanan "ulusal birlik" konferansına tepki olarak iptal edildiği ve aslında bu yöndeki kararın iptalden çok bir erteleme olduğu da yazılanlar arasında.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS