Kuzey Kore lideri öldü

Kuzey Kore lideri öldü

Kuzey Kore devlet televizyonu, Devlet Başkanı Kim Jong İl'in hayatını kaybettiğini duyurdu. 17 yıldan bu yana Kuzey Kore'nin başında olan Kim Jong İl, 69 yaşındaydı.

Kuzey Kore liderinin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Kim'in 17 Aralık'ta trenle yaptığı tur sırasında yerel saat 08.30'da hayatını kaybettiği belirtildi.

Kim Jong İl 1994 yılından bu yana ülkeyi yönetmekteydi.

Ülkesinde "Sevgili lider" lakabıyla tanınan Kim Jong Il, sigara tiryakiliği, konyak düşkünlüğü ve iştahıyla tanınıyordu. 2008 yılında felç geçiren ve o tarihten bu yana sağlık sorunları devam eden Kim Jong Il'in, şeker hastalığı ve kalp hastalığı taşıdığı tahmin ediliyordu.

Ülkesini demir yumrukla yönetmesi ve Batı ülkelerini endişelerinden nükleer programından vazgeçmemesi, Kim Jong Il'in uzun yıllar dünya güvenliği bir tehdit olarak görülmesine neden oldu.
 Kim Jong-İl'in cenaze töreni 28 Aralık'ta başkent Pyongyang'da yapılacak. Kuzey Kore yöneticileri, 17'sinden 29 Aralık'a kadar ülkede ulusal yas ilan ettiler.

Bu arada, Güney Kore'nin ardından Japonya'da da hükümet, Kim Jong-İl'in ölümünün ardından acil olarak toplandı. Kuzey Kore liderinin ölümü, Asya borsalarında düşüşe de yol açtı.

Yerine oğlunun geçmesi bekleniyor

Babadan oğula geçen devlet başkanlığı sisteminin geçerli olduğu Kuzey Kore'de, Kim Jong Il'in ardından yerine üçüncü oğlu Kim Jong Un'un geçmesi bekleniyor. Kim Jong-Un, Haziran 2010'da babası tarafından varisi olarak belirlenmişti.

Kim Jong İl, 17 yıl önce babası Kim Sung Il'in ölümünün ardından Kuzey Kore liderliğine gelmişti.

Kuzey Kore ile Kim Jong İl'in hayatındaki önemli tarihler şöyle:


-15 Nisan 1912: Kuzey Kore'nin kurucusu Kim İl Sung, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da dünyaya geldi.
-16 Şubat 1942: Kuzey Kore'nin resmi tarihine göre Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, Kore yarım adasındaki en yüksek tepe olan Paektu dağındaki bir gerilla
kampında dünyaya geldi. Bazı kaynaklara göre ise Kim Sibirya'da bir köyde 1941'de dünyaya geldi.
-9 Eylül 1948: Kim İl Sung, Kore yarımadasının kuzey yarısında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni kurdu.
-25 Haziran 1950: Kuzey Kore, Güney Kore'yi işgal etti.
-27 Temmuz 1953: Kore Savaşı yapılan ateşkes anlaşmasıyla barış anlaşması imzalanmadan sona erdi.
-Eylül 1973: Kim Jong İl İşçi Partisi'nin, parti teşkilatı, yönlendirme ve propaganda işleri sekreteri olarak partinin iki numaralı ismi oldu.
-Şubat 1974: Kim Jong İl İşçi Partisi Merkez Komitesinin Siyasi Bürosuna seçilerek, resmen Kuzey Kore'nin gelecekteki lideri oldu.
-10 Ekim 1980: Kim Jong İl'in partinin gelecekteki lideri olacağı, diğer önemli görevleri de üstlendiği İşçi Partisi'nin kongresinde halka ilan edildi.
-8 Ocak 1983: Kim Jong İl'in üçüncü ve en genç oğlu Jong Un dünyaya geldi.
-24 Aralık 1991: Kim Jong İl Kore Halk Cumhuriyeti Ordusunun En Üst Rütbeli Komutanı seçildi.
-Nisan 1993: Kim Jong İl Ulusal Savunma Komisyonu başkanı seçildi.
-8 Temmuz 1994: Kim İl Sung'un kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi üzerine iktidar Kim Jong İl'e geçti.
-8 Ekim 1997: Kim Jong İl İşçi Partisi Genel Sekreteri seçildi.
-Ağustos 2008: Kim Jong İl'in inme geçirdiği bildirildi.
-21 Temmuz 2010: ABD, Pyongyang yönetimini nükleer silahlanmadan vazgeçirmek amacıyla Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımları uygulamaya koydu.
-28 Eylül 2010: Kim Jong Un 4 yıldızlı general rütbesine getirildi ve İşçi Partisi'nde liderlik rolleri verildi. Kore medyasında ilk kez adı geçen Kim Jong Un'un aldığı terfiler ülkenin yeni lideri olarak belirlendiğinin teyidiydi.
-10 Ekim 2010: Kim Jong Un, ülkede düzenlenen en büyük askeri geçit töreninin yapıldığı İşçi Partisi'nin 65. kuruluş yıl dönümünde ilk kez halk karşısına çıktı.
-11 Ekim 2010: Kim Jong İl'in kumar düşkünü oğlu Kim Jong Nam, Çin'in başkenti Pekin'de TV Asahi adlı Japon televizyonuna verdiği mülakatta, iktidarın baba bir anne ayrı kardeşine, babadan oğula geçme yöntemiyle bırakılmasına karşı olduğunu açıkladı. Gözlemcilere göre vaktinin büyük çoğunluğunu ülke dışında
geçiriyor olması nedeniyle Kim Jong Nam'ın sözlerinin bir değerinin bulunmuyordu.
-16 Şubat 2011: Kim Jong İl 69. doğum gününü kutladı.
-15 Nisan 2011: Kuzey Kore'nin müteveffa kurucusu Kim İl Sung, doğumunun 99. doğum yıl dönümünde, "Güneş Günü" adı verilen ülkenin en önemli tatil gününde düzenlenen törenlerle anıldı.
-18 Aralık 2011: Kim Jong İl'in 69 yaşında öldüğü Kuzey Kore'nin başkentinden yayın yapan devlet televizyonundan ilan edildi.

Güney Kore alarma geçti

Öte yandan Kim Jong İl'in ölümünün ardından Güney Kore üst seviyede alarm seviyesine geçti.

Şinhua ajansının haberine göre, Kuzey Kore haber ajansının Kim'in ölümünü duyurmasının ardından, Güney Kore Başkanı Lee Myung-Bak önceden belirlenmiş tüm planlarını iptal ederek, Milli Güvenlik Kurulu'nu topladı.

Güney Kore'nin tüm Genel Kurmay ve askeri birimlerinin de acil durum alarmı seviyesine geçtiği ifade edildi.

TEPKİLER

ABD:
Beyaz Saray, Kuzey Kore liderinin ölümüne ilişkin haberleri yakından izlediklerini, ABD Başkan Barack Obama'nın konuyla ilgili bilgilendirildiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Carney, açıklamasında şunları kaydetti:

"Kim Jong İl'in öldüğüne dair haberleri yakından izliyoruz. Başkan Obama konuyla ilgili bilgilendirildi ve Güney Kore ile Japonya'daki müttefiklerimizle yakın temas halindeyiz. Kore yarımadasında istikrara ve müttefiklerimizin özgürlüğüne ve güvenliğine olan bağlılığımız sürüyor."

JAPONYA:
Japonya, diplomatik ilişkisi bulunmadığı Kuzey Kore'ye, Kim Jong-İl'in ölümü dolayısıyla başsağlığı mesajı gönderdi.

Japon Hükümet Sözcüsü Osamu Fujimura, "Kuzey Kore Ulusal Müdafa Komisyonu Başkanı'nın vefatına dair ani açıklamanın ardından Japon hükümeti taziyelerini sunar" dedi.

Sözcü, Japonya'nın Kim Jong-İl'in ölümünün, Kore yarımadasında barış ve istikrara olumsuz etki etmeyeceğini umduğuna da belirtti.

Kore yarımadasını 20. yüzyılın ilk yarısında işgal eden Japonya'nın Kore Savaşı'ndan (1950-53) bu yana Kuzey Kore ile gergin ilişkileri bulunuyor. Japonya, Kuzey Kore füze ve nükleer denemelerinin doğrudan tehdidi altında yaşıyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS