Bağdat'taki patlamalarda 1 Türk öldü

Bağdat'taki patlamalarda 1 Türk öldü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 22 Aralık'ta düzenlenen bombalı saldırılarda bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiği, 3 Türk'ün de yaralandığı bildirildi.

Bağdat'ta 22 Aralık'ta düzenlenen ve 69 kişinin öldüğü saldırılarda, Hatay doğumlu Mehmet Uludağ (49) adlı bir Türk vatandaşının da hayatını kaybettiği öğrenildi.

Olayla ilgili açıklama yapan Bağdat Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Hakim Abdülzehra, Mehmet Uludağ'ın, Bağdat'ın güneyinde yeralan Ebu Dşir semtinde geçen perşembe yerel saatle 08:30'da bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda hayatını kaybettiğini söyledi.

Abdülzehra, aynı saldırıda 3 Türk vatandaşının da yaralandığını belirterek, yaralıların hastanelere kaldırıldığını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

Terör saldırılarında hayatını kaybeden Uludağ'ın Bağdat'a sadece 2 gün önce geldiği ve bir inşaat şirketinde çalışmak üzere burada bulunduğu öğrenildi.

Saldırı esnasında Uludağ ile birlikte olduğunu ifade eden Mehmet Aşkar, Irak'a çalışmak için 3 arkadaşla birlikte geldiklerini ve gelişlerinin ikinci günü patlamaların meydana geldiğini söyledi.

Aşkar, "Sabah erkenden işe başladık. Çalıştığımız sırada saat 08:30'da arkamızda bomba patladı. O bombanın etkisiyle yere yattık. O sırada Mehmetarkadaşımız yerde baygın yatıyordu. Nihat arkadaşım ve Iraklı arkadaşlarla Mehmet'i arabaya bindirdik ve hastaneye götürdük. Mehmet arkadaşımız kurtarılamadı. Yakınlarına başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

Bu arada, ölen Türk vatandaşı Uludağ için taziye meclisi kuran Ebu Dşirsemti Ulusal Destek Konseyi Başkanı Ferhan El Zamili, terörün kör olduğunu, din, dil, ırk ayırımı gözetmediğini belirterek Türk halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Uludağ'ın cenazesininTürkiye'ye gönderilmesi için resmi işlemlerin başlatıldığı, cenazenin Türkiye'yeen geç çarşamba günü gönderileceği öğrenildi.

Ebu Dşir semtinde 22 Aralık'ta düzenlenen ve Mehmet Uludağ'ın hayatını kaybettiği saldırıda 8 kişi ölmüş, 13 kişi de yaralanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS