AB ve ABD'de ibre kimi gösteriyor?

AB ve ABD'de ibre kimi gösteriyor?

Avrupalı yetkililer, yeni IMF başkanının, Avrupa borç krizini politik olarak kavrayabilecek bir Avrupalı olmasını istiyor. ABD de IMF'deki 2 numaralı pozisyonunu ve Dünya Bankası başkanlığını tehlikeye atmamak için Avrupalı adaya sıcak bakıyor.

Eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın, New York'da kaldığı otelin çalışanına cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklandıktan sonra istifa etmesinin ardından halefinin kim olacağı tartışmaları şiddetlendi.

Avrupalı yetkililer, geleneksel olarak IMF başkanının kıtadan çıktığına işaret eden açıklamalar yaparken, Çin ve Brezilya gibi hızlı büyüyen ülkelerin yetkilileri, "bu tekeli kırmanın zamanı" olduğunu vurguluyor ve gelişmekte olan ülkelerden bir başkan adayı arıyor.

ABD KİMİ İSTİYOR?

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, "IMF'nin yeni başkanının hızlı bir biçimde seçilmesine uzanan, açık bir süreç görmek istediklerini" kaydetti.

Reuters ajansının bir haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin bu konuda değişimler görmeyi arzu ettiği, ancak IMF ve ABD Hazine Bakanlığı'na yakın kaynakların, nihayetinde ABD'nin, Dünya Bankası'na başkanlık etme pozisyonunu tehlikeye atmamak için, IMF Başkanlığı için bir Avrupalı adayı destekleyeceğini söyledikleri belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın uluslararası ilişkilerden sorumlu müsteşarı Leal Brainard, Washington'daki bir konferansta yaptığı açıklamada, ABD'nin herhangi bir adayı desteklemediğini, ancak küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklar gözönüne alındığında, yeni başkanın hızlı biçimde seçilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

AVRUPA KİMİ İSTİYOR?

Birçok Avrupa başkentinde IMF başkanlığı için Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın iyi bir seçenek olduğu konuşuluyor. Çok akıcı İngilizce konuşan ve yıllarca ABD'de yaşamış olan Lagarde'ın uluslararası camiada güçlü bir itibarı bulunuyor.

IMF başkanlığı için herhangi bir isim zikretmeyen Lagarde ise, bu makam için bir Avrupalıyı desteklediğini, bu konuda Avrupa'nın birlikte olması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği ekonomi Komiseri Olli Rehn
, Avrupa açısından başkanlığa atamanın liyakat temelinde olmasının önemli olduğunu, ekonomik ve politik deneyimin kilit rol oynadığını belirterek, "Eğer bu göreve seçilecek kişi Avrupa ekonomisini biliyorsa bu bir liyakattir" dedi.

Fransa Ulaştırma Bakanı Thierry Mairani
, Lagarde'ın adaylığına ilişkin olarak, "İyi bir aday olduğuna eminim. Onunla Asya'ya birkaç seyahat gerçekleştirmiştim. Gelişmekte olan büyük ülkeler arasında popülaritesini görme fırsatım oldu" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkanlık için hızlı bir çözüme ulaşılması gerektiği üzerinde dururken, IMF başkanlığı için Avrupalı bir adayın önerilmesini istedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Yunanistan krizinin çözülmesi çabalarına zarar veren IMF'de liderlik sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ederek, "Vakit kaybedemeyiz. Yunanistan krizinin çözümünde lider yokluğunu hissediyoruz. Son günlerde bu çok açığa çıktı. Çok hızlı hareket etmek zorundayız" dedi.

Diğer Avrupalı politikacılar gibi IMF başkanlığı için Avrupalı bir aday isteğini dile getiren Van Rompuy, Amerikalıların Dünya Bankası, Avrupalıların da IMF başkanlığına sahip olması geleneği olduğunu ifade etti. Van Rompuy, "Bu gelenek değişebilir ama şimdi değil" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın yerine Avrupa'nın açık ve şeffaf bir süreç içinde "çok nitelikli" birini önerebileceğini ifade etti. Sarkozy, bu kişinin kim olabileceğine ilişkin detay vermedi.

Sarkozy'nin ofisinden yapılan açıklamada, Strauss-Kahn'ın başkanlığı dönemi övülerek, IMF'nin küresel istikrarın sağlanmasına ve zor bir zamanda ekonominin büyümesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olduğu belirtildi.

İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi
de, Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın "muhteşem bir seçenek" olabileceğini söyledi.

YÜKSELEN ÜLKELER DERVİŞ'TEN YANA...

IMF içinde son yıllarda güç kazanan bazı yükselen piyasa ülkeleri ise, kendilerinden adayların da IMF'nin başkanlığına seçilebilmesi gerektiğini belirtiyor.

Çin, Brezilya ve Güney Afrika'nın, seçim sürecinin herkese açık olması ve adayların milliyetlerini değil, niteliklerini temel alması gerektiği yönünde açıklamalar yaptıkları işaret ediliyor.

Üst düzey bir kaynak, Reuters'a yaptığı açıklamada, "AB, Lagarde'ı destekliyor ve ABD de bundan mutlu, çünkü gerek IMF'deki 2 numaralı pozisyonunu gerekse de Dünya Bankası başkanlığını bırakmaya hazır değil. Bu sefer yükselen piyasa ekonomileri mücadele edecek, ancak kaybedecekler" diye konuştu.

Lagarde'ın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde büyük saygı gören bir isim olduğu ifade edilen haberde, yükselen ülkelerin ise IMF'nin yeni başkanı olarak Kemal Derviş'ten yana göründükleri belirtiliyor.

Harvard Üniversitesi ekonomi profesörü, IMF eski baş ekonomisti Prof. Dr. Kenneth Rogoff, Kemal Derviş'in fon başkanlığı için önemli ve göze çarpan bir seçim olacağını söyledi. Rogoff, başkan olması halinde, IMF'ye, etkin bir başkanlık için gerekli olan teknik bir vasıf ile siyasi kimliği getirebileceğini vurguladı.

Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria
da, Paris'te gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuruluşundan bu yana istisnasız bir Avrupalının IMF'ye başkanlık etmesi geleneğinin değişmesi zamanın geldiği konusunda hemfikirim" dedi. Bu kez bunun mümkün olduğuna inandığını belirten Gurria, ancak çabuk olunması gerektiğini söyledi.

Lagarde'ın adaylığı konusunda Gurria, "IMF başkanı olarak çok iyi iş çıkarabilir ancak konu bu değil. Söz konusu olan Dominique Strauss-Kahn'ın yerine 'meziyetleri' için tercih edilmiş Avrupalı olmayan birinin seçilmesi. Meziyet konusu milliyetten daha önemli" diye konuştu.

IMF başkanlığına Kazak aday

Bu arada Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marchenko'nun Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı olması için çabalarını sürdürüyor.

Başbakanlık resmi internet sitesine göre Masimov, Marchenko'nun adaylığına destek vermesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) yönetimine çağrıda bulundu.

Bağımsız Devletler Topluluğu Hükümet Başkanları toplantısı için Minsk'te bulunan Masimov, Marchenko'nun adaylığına BDT üyesi ülkelerin destek verdiklerini belirterek, "Rusya Başbakanı Putin ve diğer BDT üyesi ülkelerin başbakanları, IMF başkanlığı konusunda destekte bulunmaya söz vermişlerdir. Bu konuda anlaşmaya varmışlardır" dedi.

Masimov, BRIC ülkeleri olarak bilinen (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) dahil olmak üzere birçok ülke ile de görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

İŞTE IMF'NİN BAŞKAN ADAYLARI...

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın istifasının ardından, fon başkanlığı için adı geçen isimler liste içinde Brookings Enstitüsü'nde Küresel Ekonomi ve Kalkınma Programı Başkan Yardımcılığı görevini yürüten 62 yaşındaki Kemal Derviş yer alıyor.

Türkiye'de ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Derviş, kariyer hayatında, London School of Economics'i bitirdikten sonra ABD'deki Princeton College'de doktorasını yaptı ve 1977 yılından itibaren 22 yıl boyunca Dünya Bankası'nda çalıştı ve başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Derviş, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığını da yaptı.

Avrupa'nın desteklediği en güçlü adayların başında ise Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde (55) yer alıyor. Adaylık için öne çıkan isimlerin arasında eski Almanya Merkez Bankası Başkanı Axel Weber de bulunuyor.

Diğer adaylar, Güney Afrika'nın eski Maliye Bakanı Trevor Manuel, IMF'de 2003 ile 2006 yılları arasında görev yapan ve geçen yıl ocak ayında Meksika Merkez Bankası Başkanı olan Agustin Carstens ve Brezilya'nın başarılı Merkez Bankası Başkanı olarak tarif edilen 54 yaşındaki Arminio Fraga, Singapur Maliye Bakanı Tharman Shanmugaratnam ile Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marchenko olarak sıralanıyor.

Başkanlıkta kardeş payı


IMF, şu sıralar özellikle borç sorunuyla uğraşan Euro Bölgesi ülkeleri Yunanistan, İrlanda ve Portekiz gibi ülkelere finansal destek konusuna yoğunlaşmış bulunuyor.

ABD ve Avrupa ülkeleri, IMF'nin yeni başkanını seçecek olan İcra Kurulu'ndaki oy ağırlıklarının yüzde 50'den fazlasını ellerinde bulundurmaları nedeniyle, bu süreçte belirleyici bir güce sahip.

ABD ile Avrupa arasında uzun süredir devam eden bir anlaşmaya göre, IMF'nin başkanlığını her zaman bir Avrupalı yürütürken, IMF'nin kardeş kuruluşu olan Dünya Bankası'na ve IMF'nin 2 numaralı pozisyonuna ise bir Amerikalı başkanlık ediyor.

Fransa'nın halen dönem başkanlığını yaptığı G-20 platformu, iki yıl önce "açık, şeffaf ve liyakatı temel alan bir seçim sürecini" onaylamasına karşın, başkan adaylarının milliyetinin, bu süreçte bir kriter olmaktan çıkarılması üzerinde görüş birliğine varamamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS