ekonomi

Soru-Cevap: Yunanistan iflas eder mi?

  1. Ekonomi
  2. Dünya

Soru-Cevap: Yunanistan iflas eder mi?

Soru-Cevap: Yunanistan iflas eder mi?

Aylardır ekonomi çevreleri Yunanistan'ı konuşuyor.Uzmanlar birçok değişik veriyle "Yunanistan iflas eder mi?", "Euro'dan çıkar mı?", "Borçlarını siler mi?" sorularına yanıt arıyor. CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Emin Çapa kafaları karıştıran bu soruları bir bir yanıtladı.YUNANİSTAN'DA NE OLUYOR?

2011 yılı itibariyle 211 milyar euro milli gelire sahip Yunanistan'ın borçları toplam 413 milyar euro. Yani komşumuzun borçlarının milli gelire oranı yüzde 152'yi aşıyor. Yunanistan bu borçların faizlerini ödeyecek paraya bile sahip değil.

YUNANİSTAN BU BORÇLARI NASIL BULDU?

Yunanistan bir euro ülkesi ve bu da yatırımcılara güven veriyor. Euro ülkelerinin borç faizleri genel olarak en güvenilir ülke olan Almanya'nın biraz üzerinde oluyor. Euro'ya geçince Yunanistan da bu olanaktan yararlanıp çok ucuza borç bulma olanağına kavuştu.

ÜLKENİN ZORA DÜŞTÜĞÜ DAHA ÖNCEDEN NEDEN GÖRÜLEMEDİ?

Aslında herkes Yunanistan'ın zorda olduğunu biliyordu. Ancak Yunanistan, daha euro'ya geçerken rakamlarla oynadığı, enflasyonu düşük, borç ve milli geliri yüksek gösterdiği için durum idare eder görünüyordu. AB'nin İstatistik Kurumu Eurostat, "Yunanistan öyle yalan söylüyor ki, rakamları birbirini tutmuyor" açıklamasında bulundu. Ancak Almanya ve Fransa gibi, Yunanistan'ın destekçileri "Küçük ülkedir biz arada idare ederiz" diyerek duruma göz yumdu. Fakat küresel ekonomik kriz takkenin düşmesine ve kelin görünmesine neden oldu. Avrupa'nın kurtarıcısı Almanya'nın da durumu çok parlak değil. Üstelik İrlanda ve Portekiz de daha kolay kolay belini doğrultamaz. Tüm bu nedenlerle Yunanistan'ın zorda olduğunu, yani kralın çıplak olduğunu kimse söylemek istemedi. Ta ki Yunanistan borçlarını bile ödeyemez hale gelene kadar.

YUNANİSTAN İFLAS EDER Mİ?

Yunanistan eğer Haziran ayında 12 milayr euro'luk Avrupa Birliği-IMF yardımını alamazsa Temmuz ayında memurlara maaş ödeyemez duruma gelecek. Ancak Yunanistan'ın iflası Avrupa'nın büyük bankalarını zora düşüreceğinden bu yardımın önüne engel konulması beklenmiyor.

110 MİLYAR EURO YARDIMA RAĞMEN NEDEN KURTULAMIYOR?

Yunanistan'a verilen 110 milyar euro yardım, dünya tarihinde bir ülkeyi kurtarmak için verilen en büyük mali destek. Ancak Yunanistan bu paranın ya hibe ya da çok düşük faizli kredi olarak verilmesini istiyordu. Ancak Avrupa ülkeleri, özellikle Almanya, "Olmaz dostum bizde de yok" dedi. Dolayısıyla faizler çok yüksek tutuldu. Üstelik işin içine IMF sokularak, ciddi bir kemer sıkma programı istendi. Hükümet bunu kabul etti, ancak uygulamada sorunlar yaşadı. Özelleştirmeleri yapamadı, maaşları yeteri kadar indiremedi. Şimdi Yunanistan'ın 60 milyar euro yeni yardıma ihtiyacı var.

YUNANİSTAN AVRUPA'NIN KÜÇÜK BİR ÜLKESİ İFLASI NEDEN ÖNEMLİ?

Yunanistan'ın borçlarının 75 milyar doları Fransız, 45 milyar doları ise Alman bankalarına. Yani Yunanistan borcunu ödeyemezse küresel krizle uğraşan Alman ve Fransız bankaları zora girecek.

YUNANİSTAN EURO'DAN ÇIKAR MI?

Yunanistan euro'ya geçişi 2. Dünya Savaşı sonrasındaki en önemli başarı olarak görüyor. Eğer Yunanistan euro'dan çıkarsa dünya piyasalarından ucuza borç bulamaz. Bu yüzden euro'dan çıkmak istemez. Ancak Yunanistan krizi aşamazsa o zaman diğer ülkeler euro'yu kurtarmak için Yunanistan'ı feda edebilir.

YUNANİSTAN NE YAPABİLİR?

Kriz nedeniyle Yunan halkının fakirleşmesi kesin. Bu yoksullaşma hem maaş düşüşü hem de zamlarla giderlerin artması şeklinde olacak. Halk buna ikna edildikten sonra geriye borçların nasıl idebilebileceği kalıyor. Önümüzdeki günlerde ya borçların bir kısmı silinecek ya da bunların ödeme süreleri zamana yayılacak. Yani alacaklılar verdikleri parayı kurtarabilmek için ya bir kısmından vazgeçecek ya daha geç almaya razı olacak.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS