IMF, Yunan hükümetini savundu

IMF, Yunan hükümetini savundu

Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'da çalışmalarını sürdüren Troyka heyetinin, bu ülkenin mali hedefleri tutturamadığını tespit ettiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

IMF'den bir sözcü yaptığı açıklamada, "Gözden geçirme heyetinin tespitleriyle ilgili medyada çıkan son haberler gerçeği yansıtmıyor. Yetkililerle devam eden görüşmelerimizde iyi ilerleme kaydettik ve yakında tamamlanmasını bekliyoruz" dedi.

Almanya'da yayımlanan haftalık Der Spiegel dergisi dün IMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) görevlilerinden oluşan Troyka heyetinin gelecek hafta sunacağı raporda, 110 milyar avro tutarındaki kurtarma paketinin beşinci dilimini almak için gerekli olan mali hedefleri tutturamadığını ortaya koyduğunu yazdı.

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu da Mega TV'ye verdiği demeçte, Der Spiegel'in haberini yalanlayarak, "Görüşmeler sürüyor ve birkaç gün içinde tamamlanacak. Raporun Yunanistan adına olumlu olacağına inanmak için her türlü gerekçeye sahibiz" diye konuştu.

Papakostandinu, AB'nin, varlık satışlarında önemli rol oynamayı istemediğini ve sadece danışman uzmanlık önerisinde bulunduğunu da ifade etti.

Bu arada Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Stark, Yunanistan'ın özelleştirme programının, 50 milyar euro olarak planlanan miktarın altı katını aşabileceğini söyledi.

Stark, "Yunan hükümetinin kayıtlı şirketlerde hisseleri bulunuyor, kendi gayrimenkulleri var. Uzmanlar potansiyel satışların (özelleştirmelerden) 300 milyar euroya kadar ulaşabileceğini tahmin ediyorlar" dedi.

AB yetkilileri, borç yükü 330 milyar avroya ulaşan Yunanistan'dan özelleştirme çabalarını acilen artırmasını isterken, Almanya'nın birleşmesinden sonra Doğu Alman şirketlerini özelleştiren bir kuruluşa benzer Yunanistan'da da özelleştirme sürecini denetlemeye yardım edecek bir kurumun oluşturulmasını önermişti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Yunan gazetesi Kathimerini'deki bir makalede, Yunanistan'ın, sadece mali konsolidasyon ve rekabet edebilirliği düzelterek borç krizinden çıkabileceğini ifade etti.

Barroso, "Krizden çıkmanın kolay bir yolu olsaydı, onu seçerdik, ancak yok" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS