Yunan Maliye Bakanı karamsar

Yunan Maliye Bakanı karamsar

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, Yunanistan'da 2011 yılında ekonomik durgunluğun beklenilenin üzerinde olacağını söyledi.

Katıldığı bir radyo programında ekonomiyle ilgili soruları yanıtlayan Venizelos, "uluslararası ekonomideki ağırlaşmanın Yunan ekonomisini de olumsuz etkileme olasılığı bulunduğunu" belirterek, "Daha önce 2011 yılı için yapılan değerlendirmelerde, Yunanistan'daki ekonomik durgunluğun yüzde 3,8-3,9 civarında olacağı tahmin ediliyordu. Ancak, bu konudaki yeni değerlendirmeler yüzde 4,5'i geçiyor" dedi.

"Ortaya çıkan bu yeni durumun, bütçenin uygulanmasında ek zorluklar getirdiğini ancak, yeni önlemler alınmasının hükümetin planları dahilinde bulunmadığını" ifade eden Venizelos, "Yeni önlemler olmamalı. Parlamento'da onaylananlar tam olarak uygulanırsa yeni önlemlere ihtiyaç olmayacak. Hedefimiz orta sınıfa ve düşük gelirlilere ek ağırlık getirilmemesi. Ortaya çıkabilecek olası sorunların aşılacaktır" diye konuştu.

Venizelos, ikinci yardım paketine katılımıyla ilgili Finlandiya ile yapılan anlaşmanın ardından başka Avrupa ülkelerinin de bu konuda garanti taleplerinde bulunduğuna ilişkin haberlerle ilgili sorula üzerine, "Bu ülkelerin, yardım paketine katılmak için Yunanistan'dan garanti talebinde bulunmalarının, 21 temmuz kararlarının geçersiz olduğu anlamına gelmediğini" söyledi.

Finlandiya ile olan ikili anlaşmanın teknik düzeyde halen tartışıldığını ve nihayetinde Euro Working Group tarafından da onaylanması gerekeceğini belirten Venizelos, "Acele etmeyelim, süreç henüz daha kuluçkada. Ancak, bu ülkelerin tavırları sorun yaratıyor. Avro kuşağı açık mesaj vermediği her seferinde böyle sorunlar yaşanıyor" diye konuştu.

Öte yandan Yunan basınında çıkan konuyla ilgili haberlerde, Finlandiya'nın ikinci yardım paketine katılmak için Yunanistan'dan garanti istemesinin ardından, Hollanda, Slovakya, Estonya ve Avusturya'nın da aynı taleplerde bulunduğu bildirildi.

"Finlandiya'nın taleplerinin tüm Avrupa'ya yolu açtığı" ifade edilen haberlerde, "bunun bütün Avrupa ülkelerinde bir dominoya dönüşmesi tehlikesi bulunduğu" belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS