"Bisiklet ekonomisi" giderek büyüyor

"Bisiklet ekonomisi" giderek büyüyor

İngiltere'de giderek yaygınlaşan bisiklet kültürü, bu alanda güçlü bir sektörün oluşmasına yol açtı.

Sağlıklı yaşama katkı sağladığı kadar şehirlerin ulaşımında da rahat bir nefes aldıran bisiklet, İngiltere'de yaklaşık 3 milyar sterlinlik bir endüstri doğurdu.

London School of Economics (LSE) Üniversitesi'nin yayınladığı raporda, geçen yıl 2009 yılına göre İngiltere'de yüzde 28 oranında daha fazla bisiklet satışının yapıldığına dikkati çekti. 2010 yılında ülkede, 3,7 milyon bisiklet satıldı.

Yaklaşık 13 milyon kişinin bisiklet kullandığı İngiltere'de, bisiklet için 1,5 milyar sterlin, aksesuar için ise 850 milyon sterlin harcama yapıldığı belirlendi. Bisiklet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı ise 23 bin civarında.

Bu arada araştırma hasta olma endişesiyle bisiklete binmeyenler için de ilginç bir sonuç ortaya koydu. Bisiklete binenlerin yılda ortalama 7,4 gün hasta olduğu için işe gidemediği, bu oranın bisiklet kullanmayanlarda 8,7 güne çıktığı kaydedildi.

Londra Belediyesi de bir süre önce kentin çeşitli yerlerinde istasyonlar kurmuş ve binlerce bisikleti Londralılar'ın hizmetine sunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS