"Bizden daha fazla vergi alın"

"Bizden daha fazla vergi alın"

Fransa'da, L'Oreal şirketinin kadın mirasçısı ve petrol şirketi Total'ın Üst Yöneticisi'nin arasında bulunduğu varlıklı kişiler, ülkenin finansal sorunlarının çözümüne yardımcı olmak amacıyla hükümete kendilerinden daha fazla vergi almaları çağrısında bulundu.

Haftalık Le Nouvel Observateur dergisinin internet sitesinde yer alan mektupta, ülkenin en zengin 16 kişisi, kamu borcunun ve bütçe açığının azaltılması amacıyla varlıklı kesimleri kapsayacak "özel katkı" oluşturulması çağrısı yaptı.

Mektupta, "Kamu finansman açıkları ve kötüleşen kamu borcu görünümü Fransa'nın ve Avrupa'nın geleceğini tehdit ettiği ve hükümet herkesten dayanışma istediği zaman bizim katkıda bulunmamız gerekli görünüyor" denildi.

Fransa'daki çağrıya katılanlar arasında L'Oreal'ın kadın mirasçısı Liliane Bettencourt, Total'ın Üst Yöneticisi (CEO) Christophe de Margerie, reklam şirketi Publicis Group'un CEO'su Maurice Levy, Societe Generale'nin CEO'su Frederic Oudea ve Air France KLM'nin Başkanı Jean-Cyril Spinetta yer alıyor.

ABD'li ünlü yatırımcı Warren Buffett da ABD'nin bütçe açığının azaltılmasına katkıda bulunmak için ABD Kongresi'ne ülkedeki süper zenginlere daha yüksek vergi uygulanması önerisinde bulunmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012 yılı bütçesinde 5 ila 10 milyar euro ek gelir elde etmeyi amaçladığı için varlıklı kesimlere uygulanan bazı vergi muafiyetlerini azaltmayı planlıyor.

Sarkozy, bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 5,7'si seviyesinde olduğu tahmin edilen bütçe açığını gelecek yıl yüzde 4,6'ya çekmeyi hedefliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS