Batılı ülkelerin petrol savaşı başladı

Batılı ülkelerin petrol savaşı başladı

Libya'daki iç savaş sona yaklaşırken bu kez petrol savaşı başladı. Muhalifleri destekleyen Batılı ülkelerin petrol şirketleri, Libya petrolünden aslan payını kapmak için harekete geçti. İtalya, İngiltere, Fransa ve ABD bu savaşın bir numaralı aktörleri olarak öne çıkıyor.

Libya dünyanın en büyük petrol üreticisi değil. Ancak Cezayir'le birlikte dünyanın en yüksek kaliteli petrolünü üretiyor.

Petrol dünyasının deyişiyle en tatlı petrol Cezayir ve Libya'dan çıkıyor. Savaştan önce günde 1.3 milyon varil petrol üreten Libya'nın şu anki üretimi ise 50 bin varile kadar indi.

İç savaş Libya'nın petrol altyapısına da büyük zarar verdiği için, ülke yüklü miktarda yatırıma ihtiyaç duyuyor.

Yapılan hesaplara göre petrol üretiminin eski seviyeye ulaşabilmesi için 1.5 yıllık bir çalışma gerekiyor. Ancak daha Libya'da iç savaş sona ermeden Batılı petrol devleri harekete geçti bile.

ABD'nin petrol şirketleri ilk harekete geçenler arasında yer alıyor. Amerikalı diplomatlar aracılığıyla muhaliflerle görüşmeye başlayan Marathon Oil, Libya'ya giren ilk Amerikalı şirket olmak istiyor.

Kaddafi döneminde Amerikalı şirketler Libya petrol rezervlerine yatırım yapamıyordu. İngiliz BP, Hollanda İngiliz ortaklığı Shell de yeniden üretime başlamak için fırsat kolluyor.

Libya'ya yakınlığı nedeniyle NATO'nun hava harekatına ev sahipliği yapan İtalya, pastadan en büyük payı almayı hedefliyor. Savaştan önce de Libya'daki en güçlü Batılı petrol şirketi olan İtalyan ENI eski anlaşmalardan doğan haklarını yeni dönemde de korumak istiyor.

Libya'daki bir diğer iddialı ülke de Fransa. Kaddafi karşıtı NATO operasyonunu başlatma konusunda çok aktif olan Fransa, kendi petrol şirketlerinin kayrılmasını istiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS