Yunanistan 'kontrollü' iflasta...

Yunanistan 'kontrollü' iflasta...

Yunanistan'daki ekonomik kriz yeni bir aşamaya mı giriyor? Bugüne kadar Yunanistan'ın iflas etmesine izin verilmeyeceğini söyleyen Avrupa Birliği ülkeleri ilk kez kontrollü bir iflastan bahsetmeye başladı.

Yunanistan'ın kurtarılmasının mümkün olmadığını savunan iktisatçılar, başından bu yana bu görüşü savunuyordu. Ancak buradaki kritik nokta iflasın kontrollü olması. Çünkü Yunanistan kontrolsüz iflas ederse Fransız ve Alman bankaları da iflas edebilir.

Ve sonunda herkesin korktuğu Yunanistan'ın başına geliyor mu?

İlk kez resmi bir otorite Yunanistan'ın kontrollü iflasından bahsetti.

Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler, euro'nun kurtarılması için düşüncelere yasak konulmaması gerektiğini savunarak, "Yunanistan'ın düzenli bir şekilde iflas ettirilmesi gerektiğini" açıkladı.

Bu arada Alman ekonomi yönetiminin Atina iflas ettiğinde Alman bankaları da batmasın diye çalışma başlattığı ortaya çıktı.

İşte bu gerçeğin ortaya çıkması piyasaları bir anda karıştırdı. Çünkü Almanya, Fransa ve Avrupa Komisyonu, euro'nun itibarı zarar görür gerekçesiyle Yunanistan'ın  iflasına hiçbir şekilde izin verilmeyeceğinin altını ısrarla çiziyordu.

Peki neden şimdi iflas noktasına gelindi? Çünkü alınan bütün tedbirlere rağmen Yunanistan ekonomisi düze çıkmıyor, harcamalar kısılamıyor.

Örneğin IMF ve Avrupa Birliği uzmanları yüzde 7,5 olması beklenen bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 8,5 seviyesine yükseleceğini tespit etti. Yani Yunanistan bütün yardımlara rağmen kurtarılamıyor.

Ancak Yunanistan'ın iflasındaki kilit konu bu iflasın kontrollü olması. Eğer kontrolsüz bir iflas olursa o zaman Alman ve Fransız bankaları da iflas edebilir. Çünkü Yunanistan'ın Fransız bankalarına 56.7 milyar dolar, Alman bankalarına 34 milyar dolar, İngiliz bankalarına 14.1 milyar dolar, Amerikan bankalarına 7.3 milyar dolar, İtalyan bankalarına ise 4.1 milyar dolar borcu bulunuyor.

Yani Almanya ve Fransa aslında Yunanistan'ı değil kendi bankalarını kurtarmaya çalışıyordu. Şimdi bunu başaramayacaklarını anlayınca bari zararı sınırlı tutmak istiyorlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS