Kritik zirveden yaptırım kararı çıktı

Kritik zirveden yaptırım kararı çıktı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angele Merkel, euro kriterlerini ihlal eden ülkelere otomatik yaptırım konusunda anlaştı.

Sarkozy ve Merkel, Euro Bölgesi borç krizini aşmak için Paris'te bugün yaptıkları zirvede bir dizi önemli kararlar aldı.

Toplantıdan sonra Merkel ile basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, Paris ve Berlin'in, Euro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin yeni bir AB sözleşmesi konusunda uzlaşmasını istediklerini söyledi.

Paris ve Berlin'in, perşembe günü başlayacak AB zirvesine sunacakları ortak öneriye göre, Euro Bölgesi'nde, açıkları, gayri safi milli hasılanın yüzde 3'ünü geçen ülkelere otomatik yaptırım uygulanması isteniyor.

Yine iki ülke, Euro Bölgesi'ndeki ülkelerin mali disipline uymalarının sağlanmasının kontrolü konusunda üye ülkelerdeki anayasa mahkemelerine de yetki verilmesini talep ediyor.

Fransa, daha önce bütçe açıklarının denetimi konusunun devlet politikası haline gelmesi amacıyla, kendi anayasasında değişiklik önermişti.

Paris zirvesinde çıkan ve Merkel tarafından kamuoyuna açıklanan diğer önemli karardaysa, üye ülkelerdeki mali disiplini ve bütçe açıklarını kontrol konusunda Lüksemburg'daki Avrupa Adalet Divanına da yetki verilmesi önerildi.

Sarkozy zirve sonrasında yaptığı açıklamada, Paris ve Berlin'in önerilerinin AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'a çarşamba günü iletileceğini duyurdu.

"Euro Bölgesi'nde ortaya çıkan dengesizliklerin bir daha ortaya çıkmasını istemiyoruz" diyen Sarkozy, "Biz bu yüzden yeni bir sözleşme istiyoruz ve Euro Bölgesi'ne, Avrupalılara artık eskisi gibi durumun devam edemeyeceğini açıkça göstermek istiyoruz" dedi.

Sarkozy, yeni sözleşmeyi AB'nin üyesi 27 ülkede olduğu gibi, sadece Euro Bölgesi 17 ve daha sonra katılacak ülkeleri de kapsayacak şekilde kaleme alabilecekleri mesajını verdi.

Sarkozy ayrıca, Euro Bölgesi'ndeki ülkelerin ortak tahvil çıkarmasının borç krizine çözüm olmayacağını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS