15 Avrupa ülkesine şok

15 Avrupa ülkesine şok

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), 15 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulundu.

Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P, yaptığı açıklamada Euro Bölgesi'nin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğini belirterek kredi notu AAA olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda ile diğer 9 ülkenin kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye aldığını belirtti.

Standard and Poor's, bu karara Euro Bölgesi'nde son haftalarda artan sistematik stresi gerekçe gösterdi.

Euro Bölgesi'nin diğer iki ülkesi Yunanistan, en kötü kredi notuna sahipken Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notu da izleme altında bulunuyor.

Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P, ABD'de piyasalar kapandıktan sonra yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde diğer bir resesyon riskinin artmasının kararın sebeplerinden biri olduğunu da ifade etti.

Sarkozy ve Merkel: "Uyarıyı dikkate alacağız"


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P'nin uyarısından sonra yaptıkları ortak açıklamada, "Almanya ve Fransa'nın, birlikte aldıkları kararın büyüme, rekabet edebilirlik ve istikrarı desteklemek için Avro Bölgesi'nin idaresini güçlendireceğini tekrar teyit ettiğini" bildirdi.

Açıklamada, "Fransa ve Almanya'nın, Euro Bölgesi'nin istikrarını sağlamak için Avrupalı kuruluşlar ve ortaklarıyla işbirliği içinde gerekli her türlü önlemi almada kararlı ve tam dayanışma içinde olduğu" vurgulandı.

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin de, Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P'nin, Sarkozy ve Merkel'in dün yaptıkları ortak açıklamayı dikkate almadığını, Fransa'nın daha önce duyurduğu tasarruf önlemleri paketini genişletme planı bulunmadığını söyledi.

Juppe: "Almanya-Fransa anlaşması yanıt niteliğinde"


Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise, Nicolas Sarkozy ve Angela Merkel'in Euro Bölgesi'nin borç krizini aşmak için Paris'te dün aldığı kararların, Standard https://indirimkuponu.cnnturk.com/amp; Poor's'un (Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P) sorularına "yanıt" niteliği taşıdığını söyledi.

Juppe, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, "Avrupa anlaşması, Avrupa ekonomisinin yönetiminin yeterli olmadığından bahseden Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P'nin önemli sorularından birine yanıt. Bunu, bütçe disipliniyle büyük ölçüde iyileştireceğiz" dedi.

"Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P'nin uyarısının indirme değil gerileme uyarısı" olduğunu vurgulayan Juppe, "Uyarı, Euro Bölgesi'nin tamamını kapsıyor. Belki, Fransa için özel imada bulunuluyor, ancak diğerlerinden daha fazla çaba göstermemiz gerektiğini biliyoruz, bu kesin" diye konuştu.

Kritik zirveden yaptırım kararı çıktı


Shttps://indirimkuponu.cnnturk.com/amp;P'nin Euro Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısı, cuma günü düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) zirvesinde borç krizini çözmek için radikal adımlar atması konusunda AB liderleri üzerindeki baskıyı artıracak.

Sarkozy ve Merkel, dün Paris'te görüştükten sonra yaptıkları açıklamada, fazla harcama yapan ülkeleri sıkı kontrol altında tutmak amacıyla AB anlaşmasında değişiklik yapılmasını istediklerini

.

İki lider, planlarının, Euro Bölgesi'nde bütçe açıkları Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 3'ünü geçen ülkelere otomatik yaptırımı ve zor durumdaki Euro Bölgesi ülkeleri için daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) devreye sokulmasının tarihinin erkene alınmasını kapsadığını belirtmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS