IMF, Yunanistan'a krediyi onayladı

IMF, Yunanistan'a krediyi onayladı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'a 2,2 milyar euro'luk kredi dilimini onayladı.

Söz konusu kredi miktarı, IMF ve AB'nin borç sorunu yaşayan bu ülkeye yönelik 3 yıllık yardım paketinin bir parçasını oluşturuyor.

IMF'den yapılan yazılı açıklamada, "IMF İcra Kurulu, Yunanistan için üç yıllık stand-by anlaşması tarafından desteklenen program altında, Yunanistan'ın ekonomik performansının 5'inci gözden geçirmesini tamamladı ve 2,2 milyar euro'luk ödemeyi onayladı" ifadesi kullanıldı.

Euro Bölgesi'nin maliye bakanları da geçen hafta, Yunanistan için geçen yıl hazırlanan 110 milyar euro'luk AB ve IMF kurtarma paketinin 6'ncı kredi dilimi olan 8 milyar euro'luk tutarın serbest bırakılmasını onaylamıştı.

IMF Başkanı Christine Lagarde, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'da geçen ay kurulan yeni hükümete, bütçe reformlarını kararlı bir şekilde uygulaması çağrısında bulundu.

IMF'nin Yunanistan için onayladığı bu son kredi dilimiyle birlikte, geçen yılın mayıs ayında kararlaştırılan 30 milyar euro'luk IMF kredisi kapsamında şu ana kadar Yunanistan'a ödenen toplam miktar 20,3 milyar euro'ya çıkmış oluyor.

AB ve IMF'nin geçen yıl 110 milyar euro'luk kurtarma paketini kabul eden Yunanistan, şu anda ikinci bir kurtarma paketinin koşullarını görüşüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS