Avrupa'da anlaşmazlık devam ediyor

Avrupa'da anlaşmazlık devam ediyor

Avrupa'nın krizinde gözler liderler zirvesinden çıkacak kararlara çevrildi. Piyasalar kesin ve köklü bir çözüm beklerken, ülkeler arasındaki tartışmalar da yeni bir aşamaya geldi. Fransa ve Almanya'nın Avrupa Birliği'ni kontrol etmeye çalışmakla suçlayan İngiltere, anlaşmalarda yapılacak olası bir değişikliğe karşı.

Zordaki ülkeler Almanya'nın daha fazla fedakarlık yapmasını isterken, Merkel buna yanaşmıyor.

Siyasi kariyeri iyice tehlikeye giren Sarkozy ise, ne olursa olsun bir çözüm bulunmasını istiyor.

Tarihinin en ağır krizlerinden birini yaşayan Avrupa'da her kafadan bir ses çıkmaya devam ediyor.

Üye ülkeler kendileri için en uygun gördükleri çözümü diğerlerine kabul ettirmeye çalışıyor.

Fransa'nın kredi notu düşerse önümüzdeki bahar yapılacak seçimlerde hiçbir şansı kalmayacak olan Nicholas Sarkozy, Almanya'nın çözüm paketine güçlü bir destek vermesini istiyor.

Buna karşın, 2012 yılında kendisi de seçime gidecek olan Angela Merkel, Almanya'yı daha fazla sorumluluk altına sokmaya yanaşmıyor.

Sarkozy ve Merkel ikilisinin Avrupa Birliği kurucu anlaşmalarını değiştirme ve birliği daha sıkı bir şekilde birbirine bağlama yönündeki tekliflerine ise İngiltere şiddetle karşı çıkıyor.

Çünkü bazı ülkelerin sıkı bir şekilde birbirine bağlanması İngiltere gibi diğer ülkelerin etkinliğinin azalması ve ikinci sınıf üye konumuna düşmesi anlamına geliyor.

Ancak Fransa-Almanya bloğu İngiltere karşı çıksa bile euro kullanan ülkelere kararlarını kabul ettirme konusunda ısrarcı. Buna karşın Yunanistan, İrlanda ve İtalya gibi krizdeki ülkeler ne olursa olsun bir çözüm bulunmasını istiyor.

Bu akşam gayriresmi yemekle başlayacak olan Brüksel'deki zirveden ne karar çıkacağı ise şu anda belirsiz.

Liderlerin bütçe açığı kurallarını ihlal edenlere otomatik yaptırım ülkelerin borçlarının sınırlandırılması ve kurtarma fonu gibi konularda uzlaşma sağlaması bekleniyor. Ama kurucu anlaşmalarda olası bir değişikliğe çok fazla ihtimal verilmiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS