İstanbul ocakta 378 bin turist çekti

İstanbul ocakta 378 bin turist çekti

İstanbul'a ocak ayında gelen turist sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 arttı.

AA muhabirinin İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, kente gelen turist sayısı, önceki yıl ocak ayında 294 bin 352 olurken, bu yıl 378 bin 380 olarak gerçekleşti.

Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik ve Karaköy limanlarından alınan verilere göre, 2011 Ocak ayında İstanbul'a gelen yabancı sayısı geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 29 arttı.

Geçen yılın ocak ayına göre havayolu ile geliş yüzde 28, denizyolu ile geliş yüzde 184 arttı.

Bu yılın ocak ayında gelen 378 bin 380 yabancı ziyaretçinin 2 bin 486'sı, Karaköy Limanı'na gelen günübirlik ziyaretçiler oldu.

Havayolu ile gelen yabancıların yüzde 16'sı ise Sabiha Gökçen Havalimanı'nı kullandı.

Milliyetlerine göre gelen yabancıları incelendiğinde ilk sırada yüzde 9,3 ile Almanlar yer aldı. Almanlar'ı yüzde 8,2 ile Ruslar, yüzde 4,8 ile İtalyanlar ve İranlılar ve yüzde 4,6 ile İngilizler izledi.

"Oteller dolu"

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti çalışmalarının etkilerinin 2011 yılında görülmeye başlandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Mevcut hesaplama yöntemine göre ocak ayı verilerine baktığımızda İstanbul'un turist rakamlarında yüzde 29'luk bir artış görmekteyiz. Ciddi bir değerlendirme yapabilmek için birkaç ay daha gelecek verileri izlemek gerekmekle birlikte bu yıla pozitif başlamanın olumlu bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Artışla ilgili ana sebepleri şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle İstanbul'un şehir olarak bilinirliği ve çekiciliği giderek artmakta olduğunu bir kez daha vurgulamak gerekir. Türkiye'nin izlediği dış politika, vizelerin kaldırılması ve Türk dizilerinin yarattığı cazibe İstanbul'a yönelimi artırıyor. Artışın milliyet dağılımına bakıldığında ülke bazında istikrarlı bir dağılımın mevcut olduğunu ve olağan dışı bir durumun olmadığını görmekteyiz. Otel yöneticilerinin doluluk oranlarının yüksek olduğunu ifade etmeleri bizim asıl memnuniyetimizdir."

İstanbul rakamlarının, karayolu ve iç hatlarla gelişleri değerlendirmeye alındığında daha da yükseleceğini belirten Bilgili, "Bütün bu pozitif faktörlere katılmakla beraber turist girişi rakamlarının daha gerçekçi olabilmesi için otel ve geceleme üzerinden yapılması gereğine inanıyor ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS