Kılıçdaroğlu: "Nükleer kararını halk verecek"

Kılıçdaroğlu: "Nükleer kararını halk verecek"

Seçim beyannamesini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Nükleer santral yapımı konusunda halka gideceğiz. Halk ne derse o olacak" dedi. Kılıçdaroğlu, taşeron uygulaması ile 4B ve 4C'leri de kaldıracaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

Milletvekili adaylarının tanıtımının ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, 3 önemli ekonomik hedefleri olduğunu belirtti.

Bunları 'güçlü sosyal devlet', 'istikrarlı büyüme' ve 'rekabetçi bir ekonomi" olarak açıklayan Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

** İlk kez bir siyasi parti hedef koydu: Yüzde 7 büyüme. Doğu ve Güneydoğu için büyüme hızımız yüzde 9. Bütün köşe yazarları iddialı hedef dedi. Doğru bu iddialı hedef. Biz de iddialı partiyiz. Zenginlik vatandaşa dokunacak. Refah birileri için değil herkes için olacak.

Her yıl 800 bin işsize iş

** Her yıl 800 bin kişiye iş olanağı yaratacağız. İşsizlik kader değil.

** Yeni bir müsteşarlık kuracağız. Teşvik uygulama müsteşarlığı. Bir teşvik almak için 50 devlet dairesini gezersiniz. Kaldıracağız bunu. Bir müsteşarlıkta herşey halledilecek. İşadamlarının önündeki engeller kaldıracağız. Bürokrasiden şikayet eden işadamı olmayacak.

DİĞER VAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

** KOBİ'lere sıfır faizli kredi vereceğiz.

** Gelir İdaresi'ni bağımsız yapacağız.

** Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik işlemini yapacağız, milyonlarca kağıdı tedavülden kaldıracağız. ekonomi yönetimindeki dağınıklığa son vereceğiz. Biri karar alır, diğeri uymaz. O yüzden Türkiye bu halde.

** TBMM'de kesin hesap komisyonu kuracağız. Başkanı da muhalefet partisinden olacak ve biz gidip hesap vereceğiz. Bizler namuslu insanlarız.

** Mayınlı araziler mayından arındırılacak ve toprak reformu diye topraksız köylüye vereceğiz o arazileri. Bu sistem içinde en büyük mağduriyeti köylü yaşadı. Milyonlarca dönümlük arazi ekilmiyor. Mazot 1.5 lira olacak.

Taksi yenilenirken KDV ve ÖTV alınmayacak

** Taksi esnafımız hayati tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Bunların istediği camlı bölmelerle ayrılmış yeni bir taksi modeli. Ağır vergiler nedeniyle modeli kullanamamaktan şikayetçi. Arabaları yenilerken bir sefere mahsus olmak üzere her seferinde KDV ve ÖTV olmayacak.

** Fındık borsasını Karadeniz'de kuracağız. Dünya fındık fiyatını da Karadeniz belirleyecek.

Nükleer için referandum

** Biz nükleer santral yapımı konusunda halka gideceğiz. Halk ne derse o olacak.

** Finansal İstikrar Kurumu oluşturacağız.

Aile sigortası

** Aile Sigortası'na 'Hayır nerden para bulacaksın' diye itiraz ettiler. Sonra baktılar para var. 'Biz daha çok veriyoruz' dediler. Yiyecek dağıtıyoruz dediler. Biz en az 600 TL veriyoruz. E sen de 700 TL, 800 TL ver. Veremezler. Biz yoksulluğu bitirmek istiyoruz, onlar yoksulluğu yönetmek istiyorlar. Onlar yoksulluğu teşhir ederek oy almaya çalışıyorlar, biz yoksul olmasın istiyoruz.

** Türkiye'de sağır sultan bile aile sigortasını duyacak. Hiçbir ev yoksul olmayacak. Hiçbir evde çocuklar yatağa aç girmeyecek. Anayasa der ki 'herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir'. Yoksulluğu bitireceğiz. Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir.

** Biz güçlü kadın istiyoruz. Güçlü kadın evini yöneten kadındır. Onun için parayı kadının hesabına yatıracağız. O da gidecek diğerleri gibi alışverişini yapacak. Askur yani Aile Sigortası Kurumu'nu 2 ay içinde kuracağız.

"Taşeron işçiliği kaldıracağız"

** Ekonomide herkesin kazanmasını, çalışmasını istiyoruz. Taşeron uygulamasına son vereceğiz. Devlette taşeron olmaz.

** 4B ve 4C ucubesini kaldıracağız. Kurallar herkes için eşit olacak.

** Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek okulu kurulacak. Bu okullara kayıt yaptıranın sosyal güvencesi olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS