İstanbul'da sivri biber 'sivrildi'

İstanbul'da sivri biber 'sivrildi'

İstanbul'da geçen ay fiyatı en fazla artan ürün gıda harcamaları yaş, kuru sebze meyve grubunda yer alan sivri biber oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), temmuz ayı ve yıllık bazda İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.

Buna göre temmuz ayında geçinme indeksindeki 54 maddenin fiyatında artış görüldü.

Gıda harcamaları yaş, kuru, sebze ve meyve grubunda yer alan sivri biber, azlığına bağlı olarak temmuz ayında yüzde 11,47 oran ile fiyatı en fazla artan ürün oldu.

Bunu yüzde 11,05 ile oturma odası takımı, yüzde 6,02 ile kahvaltılık margarin, yüzde 5,18 ile fuel-oil izledi.

Temmuz ayında mevsimsel özelliğe bağlı olarak arz eksikliği yaşanan yaş üzüm yüzde 61,75 oran ile yıllık bazda fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Fiyatları bir önceki yıla göre en fazla artan diğer ürünler ise yüzde 54,66 ile kiraz, yüzde 50,74 ile basma kumaş, yüzde 49,59 ile poplin kumaş oldu.

Fiyatları azalan ürünler

Temmuz ayında indekste 58 maddenin fiyatında azalış görüldü.

Yaz dönemi sezon indirimlerinin başlamasıyla birlikte giyim harcamaları kadın giyimi grubunda yer alan etek yüzde 33,54 oran ile temmuz ayında fiyatı en fazla azalış gösteren ürün oldu. Bunu aynı grupta yer alan yüzde 32,77 ile bluz, yüzde 30,40 ile tayyör, yüzde 29,84 ile elbise izledi.

İSKİ'NİN 2011 Ocak ayından itibaren kademeli birim fiyat uygulamasını kaldırarak kullanım yerlerine göre tek fiyat uygulamasına geçmesi sonucu 2011 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre şehir şebeke suyu yüzde 37,55 oranla fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Fiyatları bir önceki yıla göre azalış gösteren diğer ürünler ise yüzde 26,05 ile buzdolabı, yüzde 12,21 ile çamaşır makinesi, yüzde 12,05 ile çocuk giyimi grubunda yer alan süveter oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS