Otomobil kampanyaları 2. eli gölgede bıraktı

Otomobil kampanyaları 2. eli gölgede bıraktı

Sıfır faiz oranlarıyla taksit imkanı başta olmak üzere çeşitli cazip seçeneklerin sunulduğu otomotiv sektöründe ikinci el otomobillerin müşterisi azaldı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, cazip seçeneklerle müşterilerin karşısına çıkan sektörde kıyasıya bir rekabet sürerken, bol seçenekli kampanyalar da tüketicileri sevindiriyor.

Bu kapsamda 15 bin TL'ye 0 faiz fırsatı, dosya masrafsız kredi seçeneği, 4 bin TL'den başlayan düşük peşinatlar, 5 bin TL'ye varan indirimlerin yanı sıra döviz kurlarının aşağı çekilmesi gibi avantajlar sektördeki rekabeti artırıyor.

Avantajlardan yararlanmak isteyenler sıfır kilometre otomobillere ilgi gösterirken, bu durum ikinci el otomobil piyasasında durgunluğa neden oldu.

Otomobil pazarlarındaki yoğunluğun geçtiğimiz aylara göre azaldığı dikkati çekerken, sıkıntının özellikle yüksek modelli ikinci el otomobillerde yoğunlaştığı belirtildi.

İkinci el piyasasında fiyatların da aşağı düştüğü görülürken, ikinci el otomobillerini satmak isteyenler yılbaşını bekliyor.

İkinci elde umut yeni yıl

Mersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Hüseyin Kış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, avantajları değerlendirmek isteyen tüketicilerin hemen her marka otomobilde yoğunluğa neden olduğunu, bazı modellerin bir kaç ay sonrasına sipariş alabildiğini söyledi.

Bu nedenle ikinci el otomobillerdeki düşük talebin geçici olduğunu anlatan Kış, "Yeni yılla birlikte kampanyaların birçoğu bitecek. Dolayısıyla da ikinci elde yeniden hareketlenme başlar" dedi.

Her zaman yaz aylarında ikinci el otomobil fiyatların arttığını dile getiren Kış, şöyle devam etti:

"Yeni yılın ardından yavaş yavaş başta Çukurova yöresi olmak üzere ikinci el otomobillere olan talep artmaya başlar diye düşünüyoruz. Ama genel olarak baktığımızda insanlar artık ikinci el almaktansa sıfır kilometre araçları tercih ediyor. Çünkü yeni otomobil alan bir kişi, otomobiline güvenle binebiliyor, tamir veya bakım için servise gitmek zorunda kalmıyor. Fakat ikinci ele olan talep azalsa da hiç bir zaman bitmeyecektir."

Bugünlerdeki durgunluğu "geçici" olarak nitelendiren Kış, yeni yılla birlikte sıkıntının biteceğinin tahmin edildiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS