İran, Rusya ve Çin'den kalkan hamlesi!

İran, Rusya ve Çin'den kalkan hamlesi!

Türkiye'ye kurulacak olan NATO radar sistemine büyük tepki gösteren İran'ın Rusya ve Çin'le "ortak füze sistemi" kurmak amacıyla "ciddi görüşmeler" yaptığı ileri sürüldü. İddialara göre İran, Rusya ve Çin NATO'ya karşı 'ortak füze kalkanı' kuruyor.

İranlı Kayhan gazetesinin gayri resmi kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, İran, Rusya ve Çin arasında “ortak bir füze sistemi”nin kurulmasına ilişkin olarak “ciddi görüşmeler” yürütülüyor.

Radikal'in haberine göre, görüşmelerin, söz konusu üç ülkenin, NATO’nun “füze kalkanı”na ilişkin kararında ABD’nin İran ve Kuzey Kore’nin nükleer kabiliyetlerine ilişkin ifade ettiği kaygılarının etkili olduğu kanısına varmaları üzerine gerçekleştiği belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin erken uyarı radarına ev sahipliğini yapmayı kabul etmesinin ardından, ABD’nin yeni sistemin bazı unsurlarını Güney Kore ve Tayvan’a yerleştirmeyi planlamasının “Washington’un, iddia ettiği, İran ve Kuzey Kore kaynaklı tehdidi, Çin ve Rusya’yı hedeflemek için bahane olarak kullandığını” açıkça gösterdiği öne sürüldü.

"Operasyonel görüşmeler yapacak”

Böylece İran, Rusya ve Çin’in “ciddi görüşmeler”e başlama zamanının geldiği kanısına vardığı belirtilen İran medyasında Rusya’nın NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Dimitri Rogozin’in, bu ayın sonunda İran’da yapacağı ziyaret sırasında ortak plana ilişkin “operasyonel görüşmeler” yapması beklentisi dile getirildi.

“Füze kalkanı kurmak zor olmaz”

Rus Haber Ajansı RİA Novosti’ye göre, Rogozin’in Tahran’da “stratejik konuları” ele alacağına dikkat çeken İran haber ajansı Mehr, bu konudaki haberinde, “Askeri uzmanlar, İran, Rusya ve Çin’in uçak savar savunma sistemlerinin dizaynında büyük ilerleme katettikleri için füze kalkanı sistemini kurmanın onlar için zor bir görev olmayacağını düşünüyorlar” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS