Yaralı fok kumsala çıktı

Yaralı fok kumsala çıktı

Soyu tükenme tehdidi altında bulunan Akdeniz foklarından biri, yaralı halde Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı İncekum Beldesinde plaja çıktı. Kuyruğundan yaralı olan fok, yetkililer inceleme yapmak için yanına giderken denize atlayıp uzaklaştı.

İncekum Plajı'nda balık tutanlar, kayalıkların üzerinde hareketsiz şekilde yatan yaklaşık 2 metre boyundaki Akdeniz fokunu fark edince, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile jandarmaya haber verdi. Plaja gelen yetkililer, foku yakından incelemek için kayalıklara çıktı.

Bunun üzerine denize atlayan fok, yüzerek uzaklaştı. Ekipler, kuyruğundan yaralı olduğunu belirledikleri fokun görüntüsünü ve fotoğrafını çekti. Bir süre plaj çevresinde yüzen fok, daha sonra gözden kayboldu.

Bölgede 7 Akdeniz foku yaşadığını belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Teknisyeni İstiklal Gül, "Fokun yüzmesi ve sudaki dönüş manevraları normal görünüyor. Kuyruk bölgesindeki yarası ağır değil. Aksi takdirde rahat şekilde yüzemez ve suda manevra yapamazdı. Bu nedenle müdahale etmiyoruz" dedi.

Sayıları giderek azalıyor

Aşırı avlanma, yaşam alanlarının kaybı ve deniz ekosisteminin bozulması nedeniyle Akdeniz foklarının sayısı giderek azalıyor. Akdeniz foku bugün dünyada sadece Türkiye, Yunanistan, Fas, Moritanya ve Madeira Adaları çevresinde görülüyor ve toplam nüfusunün 600 civarında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'de yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarda 31 ile 44 arasında Akdeniz foku belirlendi, ancak toplam sayılarının 100 civarında olduğu sanılıyor.

Alanya'da dalgıçların gözde mekanı Rambo Mağarası civarında sık sık görülen ve dalgıçlarla balıkçıların "Rambo" adını verdiği bir başka Akdeniz foku, son olarak 11 Kasım'da Alanya Limanı'nda görülmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS